DTO’da ‘Türk Gemi Yakıt İkmal Sektörünün İşleyişi’ Semineri Düzenlendi

0
94

dto-liman paneli3‘Enerji Koridorlarının Parçası Haline Gelmek, Güvenilir Bir Ülke Haline Gelmek Demektir’

Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi tarafından düzenlenen “Türk Gemi Yakıt İkmal Sektörünün İşleyişi” konulu toplantı Deniz Ticaret Odası konferans salonunda gerçekleşti.

Konferansa, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, İskenderun Gümrük Müdürü Servet Balgıç, İskenderun Kaymakamı Hasan Özyiğit, çevre ilçelerden gelen kaymakamlar, belediye başkanları, Ticaret odası başkanları, Deniz Ticaret Odası Yönetimi, üyeler ve çok sayıda davetli katıldı.

Düzenlenen toplantıda dünyada yakıt ikmal sektöründe lider olan ülkelerin uygulamaları masaya yatırılarak, Türkiye’nin bu konudaki eksiklerine dikkat çekildi. Ayrıca seminerde Türkiye’nin yakıt ikmal sektöründe henüz emekleme safhasında olunduğu fakat yakıt ikmal sektörünün büyümesinin hem ihracat hedeflerine ulaşılması, hem cari açığının kapatılması için oldukça önemli bir sektör olduğu vurgulandı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi Başkanı Bülent Kavsak; “İskenderun Körfezi artık malumunuz enerji koridorlarının bir parçası haline geldi. Enerji koridorlarının parçası haline gelmek demek, güvenilir bir ülke haline gelmek demektir. Bu açıdan baktığımızda İskenderun Körfezi için her zaman düşündüğümüz ama bir türlü gerçekleştiremediğimiz veya adımını bile atamadığımız transit akaryakıt mevduatı önemli hale geldi. Daha önceleri de herkesle paylaştığımız gemi bakım onarım projemiz vardı. Bu konu onun bir parçasıdır” şeklinde konuştu.

dto-liman paneli4

Boğazlara Sahip Olmak Tek Başına Bir Şey İfade Etmiyor

Dünya genelinde hangi boğazdan ne kadar geçtiği ne kadar yakıt ikmali yapılığı konularından rakamsal bilgiler veren Gemi Yakıt İkmalcileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Eraydın ise; “Sadece stratejik olmaları ve sizlerin bu boğazlara sahip olmanız tek başına bir şey ifade etmiyor. Bu boğazların önemini ve konumunu kullanarak dünya ticaretinden ne kadar pay alındığı öne çıkıyor. Singapur’da yılda 130 bin gemi geçiyor, yaklaşık yüzde 50’sine ikmal yapılıyor, 45 milyon ton civarında yakıt ikmali gerçekleştiriliyor. Dünyada bütün gemi yakıt ikmalinin toplamı 350 milyon ton. Cebelitarık’da 25 bunkerbarcı ile 8 milyon ton bunker ürünü satılırken, biz İstanbul’da 60 bunkerbarcı ile 2 milyon ton satamıyoruz. Uluslararası ticaretle uyumsuz kanun ve kurallar bizi bu noktaya getirdi. 3 tarafımız denizlerle çevrili, bu coğrafyanın öneminin çok iyi bilinmesi gerekiyor” dedi.

Deniz Eraydın dünya piyasalarından örnekler vererek sürdürdüğü konuşmasında, sektörde lider olan ülkelerin özellikle devlet tarafından güçlü bir şekilde desteklendiğini, kendilerinin de rekabet ettiği birçok limanın vergisiz yakıt kullandığını ama kendilerinin sadece ÖTV’siz yakıta razı olduğunu ve bunun da rekabet için vazgeçilmez olduğunu söyledi.

Teknolojiden Daha Fazla Yararlanmalıyız…

Gemi Yakıt İkmalcileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Eraydın, Türk Bunker Sektörü’nün Akdeniz Bölgesi–İskenderun Körfezi durumunu da rakamlarla özetledi. Eraydın; “En yüksek miktarda Bunker ürünü satılarak, fiziksel olarak en verimli operasyon yapma imkanı olan limanda, en verimsiz operasyon ve en düşük volüm var. Akdeniz’in en stratejik uğrak limanı olması gereken bir liman “nasıl değerlendirilemez” in en iyi örneğidir” diye konuştu.

Yapılması gerekenleri de sıralayan Gemi Yakıt İkmalcileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Eraydın; “Limanlarımızı bulunduğumuz bölgenin açık ara tercih edilen ‘İkmal Limanları’ konumuna taşımalıyız. Bakış açımızı değiştirmeliyiz. Kontrol ve teminat mekanizmalarını ticareti aksatmayacak veya yavaşlatmayacak hale getirmeliyiz. Teknolojiden daha fazla yararlanmalıyız. Verimli çalışma ve rakip limanlara karşı avantaj elde etmek için rasyonel yatırımlar yapmalıyız. Resmi ve özel kurumlarımızın işleyişini uluslararası işleyişle entegre hale getirmeliyiz. Uluslararası çevre ve güvenlik standartlarını benimseyip, gerekli kalite sertifikaları için eğitime daha fazla önem vermeliyiz” dedi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here