Dr. Dalyan; “Erken Teşhisle Kanseri İyileştirebiliriz”

0
117

rum katolik seminer1Aziz Corç Rum Katolik Kilisesinde “Rahim Kanseri” Hakkında Bayanlar Bilgilendirildi

İskenderun Toplum Sağlığı Merkezi Kanser Tarama Sorumlusu Dr. Selda Bilgin Dalyan, Kasım ayında, Aziz Corç Rum Katolik Kilisesinde, bayanlara yönelik “Meme Kanseri” hakkında gerçekleştirdiği sunumun ardından, geçtiğimiz günlerde de “4 Şubat Dünya Kanser Günü” etkinlikleri çerçevesinde “Rahim Kanseri” hakkında bayanları bilgilendirdi.

Bayanların yoğun ilgi gösterdiği konferansta, İskenderun Toplum Sağlığı Merkezinden Hemşire Hatice Gelmez, Ebe Elif Ercan Güzel ile birlikte slayt eşliğinde sunumunu gerçekleştiren Dalyan, kanseri anlamak, meme kanseri, rahim kanseri, kolon kanserinin belirtileri, nedenleri, önlemleri ve tedavisi konularında katılımcı bayanları aydınlattı.

Kanserin hem dünyada hem de ülkemizde devamlı artış gösterdiğini ifade eden Dalyan; “Sigara içmek, alkol tüketmek, obezite, yağdan zengin beslenmek, düzenli egzersiz yapmamak gibi davranışsal risk faktörleri kanser oluşumuna neden olabilir. Bu risk faktörlerinin bazıları değiştirilebilir ve düzeltilebilir. Bu nedenle bireylerin kanser konusunda bilinçlendirilmeleri kanserin kontrolünde en önemli unsurdur. Nedeni belli olamayan kilo kaybı, ateş, halsizlik, kanserin ilerleyen evrelerinde ağrı, cilt değişiklikleri, nedensiz kanamalar, dışkılama ve idrar yapma alışkanlığındaki değişiklikler inatçı öksürük kanserin belirtilerinden olabilir. Halkımızın bilmesi gereken, erken teşhis ile kanser iyileştirilebilir bir hastalık olmuştur” dedi.

İlk olarak Meme Kanserinden söz eden Dr. Dalyan, kendi kendine muayenenin önemi ısrarla vurgulayarak, meme başı akıntısı, memede çekilme, meme üzerindeki deride ödem, portakal kabuğu görünümü, deride ülserasyon, meme başında retraksiyon gibi belirtilerin saptanması durumunda hemen doktora başvurulması gerektiğini belirtti.

rum katolik seminer2

Kanser Türlerinin Belirtileri Anlatıldı

Diğer kanser türlerinin de belirtilerini anlatan Dalyan; “Rahim ağzı kanserinde cinsel ilişki sırasında ağrı, iki adet arasında kanama genel halsizlik gibi belirtiler yaşanabilir. AC kanserinde inatçı öksürük, kanlı balgam, ateş görülürken kolon (bağırsak) kanserinde de dışkılama değişiklikleri, şişkinlikle tanımlanamayan karın ağrıları görülebilir. Anormal cilt değişiklikleri de deri kanseri belirtisi olabilir” dedi.

Tarama merkezlerinin meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve kolon kanseriyle ilgili taramaları hastane bünyesinde ücretsiz gerçekleştirdiğini bir kez daha yineleyen Dalyan; “İlçemizde bir yıl önce kurulan Kanser Tarama Birimi öncelikli olarak meme kanseri ile ilgili taramaları yapmıştır. Bundan sonra ilçemiz de faaliyet gösterecek olan Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi (KETEM) hastane bünyesinde meme kanseri yanında erken tanı konulabilen rahim ağzı kanseri ve kolon kanseri ile ilgili taramaları da gerçekleştirecek. Sigara bıraktırma isteyen herkese yardımcı olmak için poliklinik ve eğitim hizmetleri sunacaktır” şeklinde açıklamalarda bulundu.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here