Cömert Davasında Tutuklanma İstemi Reddedildi

0
58

abdocan davası2Gezi Parkı eylemleri sırasında attığı gaz fişeği ile 22 yaşındaki Abdullah Cömert’in ölümüne neden olduğu öne sürülen polis memuru 29 yaşındaki Ahmet Kuş’un tutuklanması istemiyle yapılan başvuru, Hatay 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce reddedildi.

Güvenlik gerekçesiyle Yargıtay 5’inci Ceza Dairesi’nce dosyası Balıkesir’e gönderilen Abdullah Cömert davasında, olası kasıtla adam öldürmek suçundan tutuksuz yargılanan polis memuru Ahmet Kuş’un tutuklanması için Cömert Ailesi’nin avukatı Hatice Can, 11 Temmuz’da Hatay 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne dilekçe verdi.

Dilekçesinde Kuş’un tutuklanmayı gerektirir suçlardan olan olası kasıtla adam öldürme suçuyla yargılandığını hatırlatan Can, Ankara’da Ethem Sarısülük’ü öldüren ve Ahmet Kuş gibi olası kasıtla adam öldürmek suçuyla yargılanan polis memuru Ahmet Şahbaz’ın tutuklu yargılandığını kaydetti. Can’ın başvurusunu görüşen mahkeme, Ahmet Kuş’un tutuklanması istemini reddetti.

Mahkemenin kararını değerlendiren Hatice Can, kararın kendisine tebliğ edilmediğini belirterek; “Kararı UYAP sisteminden gördüm ve gördüğüm kadarıyla da reddin gerekçesinde delillerde bir değişiklik olmadığı gösteriliyor” dedi.

Karardan bir süre sonra dava dosyasının esasının sistemden kapatıldığını da belirten Can; “Yargıtay kararı gelir gelmez heyet toplanmış, kâğıt üzerinde duruşma yapmış ve dosyanın esasını kapatıp Balıkesir’e göndermeye karar vermiş. Kararı sistemden görmüştüm ama şimdi göremiyorum. Sonuçta bu sanığın kesinlikle mahkûm olacağına dair bir inancım var. Tutuklanma talebimizin reddine gelince, kamu görevlilerinin veya devlet erkini kullanarak suç işleyenlerin ne yazık ki hem yargı tarafından hem de idare tarafından korunuyorlar” dedi.

Öte yandan, Abdullah Cömert’in Hatay’dan alınan davası 15 Eylül’de Balıkesir Adliyesi’nde yeniden görülecek.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here