CHP’li Uyar; “Geleceğimizi Yok Edecekler”

0
48

Bölgemizde yapılması planlanan termik santraller ile ilgili açıklama yapan CHP İskenderun İlçe Başkanı Dr. Süleyman Uyar; “500 metre arayla 3 termik santral doğa katliamına açık davettir” dedi.

Böyle tesislerin kurulmasına karşı çıkmanın herkesin görevi olduğunu kaydeden Uyar; “İnsanoğlunun en temel hakkı olan yaşama hakkı, nefes almak olsa gerek. Havanın kurşun gibi ağır olduğu, çocukların okula giderken ağızlarına, burunlarına mendil tıkadıkları bir yerde nefes almak ne kadar kolay olabilir ki? Bu bölgenin tam göbeğine, bu bölgenin doğasını, tabiat yapısını, bozacak, zedeleyecek böyle tesislerin gerçekleştirilmeye çalışılmasına karşı çıkmamız bizim görevimiz” diye konuştu.

Termik santral kurulacak bölgeye komşu olan belde ve köylerde yaşayanların birçoğunun geçimini topraktan sağladığını hatırlatan Uyar, “Çevre belde köylerde yaşayan halk yaşam alanları  üzerine kurulmak istenen termik santrallerden memnun değil. Tarım alanlarını yok etmek istedikleri gibi geleceğimizi de yok etmek istiyorlar. Nereye kurarsanız kurun, halk hep isyan etmiyor mu? Havamızı kirlettiniz, suyumuzu kirlettiniz, gıdalarımızı kirlettiniz diye karşı çıkmıyor mu?

Peki, İskenderunlular olarak biz niye böyle bir şeyi kabul edelim. Santrallerin sadece çevreyi değil tüm canlıların yaşamını tehdit ettiğini çok iyi bildiğinizi biliyoruz. Artan enerji ihtiyacına mukabil yapılmak istenen bu termik santrallerin bacalarından çıkacak olan uçucu küller insan sağlığını tehdit edecek atıklarda doğamızı denizimizi, yer altı su kaynaklarımızı kirleterek bölgemizi yaşanmaz hale getirecektir” dedi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here