CHP Milletvekili Dudu; “Çağdaş ve Demokratik Bir Türkiye Ancak CHP ile Mümkündür”

0
96

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay Milletvekili ve PM Üyesi Avukat Mevlüt Dudu, partilerinin kuruluşunun 94. yıldönümü nedeniyle bir açıklama yaptı.

Partilerinin cumhuriyeti demokrasiye hazırladığını ifade eden Dudu; “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde 9 Eylül 1923 tarihinde siyasi faaliyetlerine başlayan Cumhuriyet Halk Partisi, ülkemizin kuruluş mayasını oluşturan ve genç Cumhuriyet’i demokrasiye hazırlayan bir partidir. Atatürk’ün Cumhuriyet rejimini getirirken söylediği gibi ‘Türkiye’de tüm gelişmeler Cumhuriyet’e göre olacaktır. Türkiye’de bugün olduğu gibi ileride de daha demokratik bir Cumhuriyet kurulacak ve bu Cumhuriyet hiçbir suretle Batı Cumhuriyet ilkelerinden farklı olmayacaktır’” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin, kurulduğu günden bu yana çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin güvencesi olduğunu vurgulayan Milletvekili Dudu; “İşte bizim CHP olarak ana hedefimiz Cumhuriyet rejimini daha ileri ve demokratik laiklik çizgisine evrimleştirmektir. Cumhuriyet Halk Partisi, kurulduğu günden bu yana çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin güvencesi olmuştur. Her zamankinden daha fazla mücadele edeceğimiz bu süreçte ülkemizi yeniden kuruluş ayarlarına getirmek, Parlamenter Sisteme dönmek, tarikatlardan temizlenmiş bilimsel laik eğitim üzerine yükselen çağdaş bir ülke yapmak, adaleti toplumsal barışın güvencesi haline getirmek, OHAL KHK’ları üzerinden rejimi aşındırma çabalarına son vermek için amansızca mücadele edeceğiz.

Liyakatı esas alan, hukukun üstünlüğüne dayanan, laik sistemi kurumsallaştıran, her türlü cemaat ve tarikatı devlet kadrolarından temizleyen yeni bir başlangıca ihtiyacımız var. CHP iktidarında, AKP’nin yarattığı toplumsal ve hukuksal kirlenme; adaletle temizlenecektir. Liyakat, laiklik, güçler ayrılığı ve hukukun üstünlüğü, çağdaş ve demokratik bir Türkiye ancak CHP ile mümkündür” sözleriyle partilerinin 94. yılını kutladı. (Haber: Helga TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here