Çalışan Gazeteciler Günü Yine Buruk Kutlanacak

0
48

igc yönetimi1Gazetecilere  ekonomik ve  sosyal haklar sağlayan 212 Sayılı Yasa’nın 10 Ocak 1961’de  kabulüyle ilan edilen “10 Ocak  Çalışan Gazeteciler Günü” yarın kutlanacak.

Çalışan Gazeteciler Günü, 1961 Anayasasında gazeteciler lehine yer alan hükümlerden sonra “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kabul edildi, fakat 12 Mart 1971 askeri darbesinden sonra bu hakların bir kısmının geri alınması üzerine bayram; ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ olarak değiştirildi.

Haklarını, günümüze kadar tam olarak alamayan gazete çalışanları, bugünü tam anlamıyla kutlayamazken, güne özel bazı etkinlikler de düzenleniyor.

İskenderun Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Yönetim Kurulu da 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yazılı bir mesaj yayınladı. Gazetecilere  ekonomik ve  sosyal haklar sağlayan 212 Sayılı Yasa’nın 10 Ocak 1961’de  kabulüyle ilan edilen “10 Ocak  Çalışan Gazeteciler Günü”nün her yıl  olduğu gibi bu yılda buruk kutlandığını ifade eden İGC Yönetimi, Gazeteciler Günüyle, basın yayın organlarının yayın yapma ve halka bağımsızca haber verme özgürlüğüne dikkat çekilmesi amaçlandığını hatırlattı.

En Demokratik Ülkeler, Gazetecilerin Kendilerini En Rahat Hissettikleri Ülkelerdir…

Günümüzde de 212 sayılı yasadan faydalanılan yıpranma haklarının da hükümet tarafından kısıtlandığını ifade eden İGC Yönetimi, mesajında şunları belirtti: “10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü artık üzüntü ve hakları elinden alınmış çalışanlar olarak buruk şekilde kutlanmaktadır. Gecesini gündüzüne katarak halkı bilgilendirme çabası içerisinde olan gazetecilerin daha geniş haklar ve yaşam şartlarının genişletilmiş bir şekilde yasalarla da güçlendirileceği günleri umutla bekliyoruz. İskenderun Gazeteciler Cemiyeti üyeleri olarak kentimizde yaşayan insanlara ve milletimize ilkeli, tarafsız ve sorumlu gazetecilik anlayışı ile halkın haber alma hakkına katkı sunmaya devam etmekte kararlıyız. Unutulmasın ki, en demokratik ülkeler, gazetecilerin kendilerini en rahat hissettikleri ülkelerdir. Tüm basın mensubu arkadaşlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlarız.”

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here