“Borçları Devredildi Ancak Binalar Elimizden Alındı”

0
35

arsuz belediyesi3Arsuz Belediye Başkanı Culha, Kapanan Belde Belediye Binalarının Tahsisi Konusunda Yaptıkları İtiraza Ret Cevabı Verildiğini Açıkladı…

Arsuz Belediye meclisine, o bölgede kapanan belde belediye binalarının tahsis konusu damgasına vurdu. Belde belediye binalarının Arsuz ilçesine tahsisi konusunda yaptıkları itirazlarına Devir Tasfiye Kurumu tarafından ret cevabıgeldiğini açıklayan Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, kapanan belediyelerin borçlarının kendilerine devredilirken binalarının verilmemesine ateş püskürdü.

Meclis toplantılarını sıkışarak gerçekleştirdiklerini hatırlatan Culha; “2 aydan bu yana meclis toplantılarımızı bir defa otelde yaptık ondan sonra tıka basa bir şekilde birbirimizin üzerinde oturarak farklı yerlerde yapmak zorunda kaldık. Bizim bu belediyelere ihtiyacımız var. Hem idari anlamda ihtiyacımız var hem de bu bölgelere hizmet üretmek için ihtiyacımız var” dedi.

Karaağaç Belediye binasının ve arsasının değerinin Arsuz Belediyesinin 1 yıllık bütçesine denk olduğuna vurgu yapan Başkan Culha; “Eski belediyelerimizden bizlere devredilen 11 Milyon TL civarında bir borç var. Bu belediyelerimizin mülkü alınıyor ve bu belediyelerimizin borçları bize devrediliyor. Şimdi birçok hizmet binamıza ihtiyacımız olduğundan ötürü itirazda bulunduk. Ama birçok hizmet binamızda bu bölgenin vergileriyle orada yaşayan vatandaşlarımızın ödedikleri paralar ile yapılmış. Biz o binaların mülkünü de istiyoruz. Belki hizmet üretmek açısından hepsine ihtiyacımız olmayabilir ama bugün örnek vermek gerekirse bizim Karaağaç hizmet binamız 20 bin metre kare üzerine kurulmuş. O arsanın ve binanın yaklaşık değeri bizim Arsuz Belediyesinin 1 yıllık bütçesine denktir” şeklinde konuştu.

Arsuz Belediyesine İller Bankası tarafından ödenen 805 bin TL’nin 705 bin TL’sinin personel maaşı olduğuna dikkat çeken Culha; “Burada mallarımız alınacak, borçlarımız bize verilecek ve bu geniş coğrafyaya hizmet edeceğiz. Bize İller Bankasından gelen ödeneğimiz aylık 805 bin TL’dir. Zaten bizim personelimizin aylık maaşı 705 bin TL’dir. Yakıt ve buna benzer ihtiyaçları da söylemiyorum. Bizim çok ciddi anlamda paraya ihtiyacımız var iken hem binalarımızın alınması hem de itirazlarımızın reddedilmesi ve geçmiş belediyelerin borçlarının bizlere devredilmesi bize çok ciddi bir sıkıntı yaratmış durumda” diye konuştu.

İtirazın ret ile sonuçlanmasının ardından idari bölge mahkemesine itirazda bulunulduğunu açıklayan Başkan Nazım Culha; “Biz bu itirazdan sonra hukuki mücadelemizi başlattık. Ve idari bölge mahkemesine itiraz da bulunduk. Bizler bu mülklerimizi talep ediyoruz. İnşallah en kısa zamanda bu mülklerimiz bizlere geri verilir. Bizler de o manevi rahatlıkla bölgemize hizmet sunarız” dedi.

Öte yandan, Ak Partili Meclis Üyesi Özcan Aslan’ın Kıymet Takdir Komisyonunun ne aşamada olduğu sorusu üzerine de konuşan Başkan Nazım Culha; “25 Nisan’da 8 beldemizin İmar planlarını toplayıp dijital ortamda Arsuz merkezinde birleştirdik. Ve 25 Nisan itibariyle bizler Arsuz Belediyesi olarak imar çapı verdik. 30 Nisan’da Arsuz Belediyesi ruhsat verdi. Tabi icraatta olan önemli iki konu vardı. Bunlardan birincisi Bilgi İşlem Merkezi kurularak bütün bölgelerin bilgisayar ağın üzerinden birbirine bağlanması ve istenilen verilerin tek bir merkezden alınması konusuydu. Biz bunu 10 Nisan tarihinde sağladık. Ve o tarihte hangi mahallimize gidilirse su parası, emlak parası, rayiç bedeli alınabiliyordu. 25 Nisan’da imar planlarını birleştirdik ve 30 Nisan’da tarih verdik. Akabinde bazı vatandaşlarımızın imar çapı alabilmesi gündeme geldi ve acil olarak o birimi kurduk. Şu anda o işlemleri yapmak üzere Kıymet Takdir Komisyonu kuruldu” dedi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here