Balıkta 1 Eylül İtibariyle Av Yasağı Kalktı

0
146

av yasağı1Gıda, Tarım ve Hayvancılık Hatay İl Müdürü Aydın Tüfekçi, av yasağının 1 Eylül itibari ile gırgır teknelerine kalktığını, 15 Eylül itibari ile de trol teknelerine kalkacağını hatırlatarak balıkçıların bereketli bir sezon temenni etti. Tüfekçi, şehrin sahil şeridinde kontrol tekneleriyle kaçak ve usulsüz avlananlara yönelik aralıksız olarak denetim yaptıklarını belirterek; “7 ayda 22 kişiye, yasak avlanmadan dolayı 25 bin lira civarında para cezası kesildi” dedi.

Hatay’ın 186 kilometrelik sahil şeridinde su ürünleri kontrol ekiplerince düzenli olarak teknelerle denetim yapıldığını belirten Aydın Tüfekçi, denetimlerin 1 Eylül itibariyle başlayan avlanma sezonunda da devam edeceğini söyledi. 2015’in ilk 7 ayını değerlendiren Tüfekçi, hem kaçak hem de usulsüz avlananlara kesinlikle müsaade edilmediğini, denize bırakılan kafeslerin dahi toplandığını ifade etti.

3 Ton Deniz Ürün İmha Edildi

Kaçak avlanan kişileri tespit etmeleri durumunda da ekiplerce cezai işlem uygulandığını belirten Tüfekçi; “Su ürünleri kontrol ekiplerimiz tarafından 2015 yılı itibari ile ilk 7 ayda kafes olarak tabir ettiğimiz demir iskeletten yapılmış, 116 adet kafese el konulmuştur. Yine 3 ton civarında yasak avlara el konulmuş ve bunlar imha edilmiştir. Yine bu dönemde 22 kişiye 25 bin lira civarında yasak avlanmadan dolayı cezalarımızı kesmiş bulunmaktayız. Para cezası yanında kaçak avcıların av malzemelerine de el konulmaktadır. Denetimlerimiz hem denizde hem de balıkçı barınaklarında yapılmakta ve bundan sonra da aralıksız olarak devam edecektir” dedi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here