Arsuz’da Karasinekle Etkin Mücadele!

0
78

arsuz-ilaçlama1Arsuz Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, Karasinekle Etkin Mücadeleyi Sürdürüyor

Arsuz Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, halk arasında Afrika Hastalığı olarak bilinen ve hayvanlarda görülen “Nodüler ekzantemi” hastalığının taşıyıcısı olan karasineğe karşı mücadele başlattı. Hayvan sağlığını ve dolayısı ile halk sağlığını korumak için yapılan çalışmalar kapsamında, Arsuz Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Veteriner Hekim Şerif Akçalı ve ilaçlama ekibi, ahırlar, göletler, sulama kanalları, su birikintileri, dereler, çöp bidonları gibi karasineğin üremeye müsait alanlarını büyük bir titizlikle ilaçlıyor.

İlçe gelenlinde uçkun ile mücadelenin yanı sıra tüm haşere ile ilgili mücadelenin periyodik olarak devam ettiğini ifade eden Şerif Akçalı; “Arsuz Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü olarak sığır cinsi hayvanlarda görülen Nodüler Ekzantemi (Lumpy Skin Disease) hastalığının ilçemizde görülmemesi adına bu hastalığa sebep olan sokucu kan emici sineklerle mücadeleye başladık.

Hastalığın daha uzak bölgelere yayılması ve mevsimsel koşullar ile hayvan hareketleri göz önüne alındığında, alınan kordon ve karantina tedbirlerine rağmen bu kan emicilerin günde 3 km. yarıçapı gezme olasılığıyla hızlı yayılabilmesinden dolayı hastalığın önüne geçmek için belediyemizce bu kan emicilerin bulunabileceği ahırlar, göletler, sulama kanalları, su birikintileri, dereler, çöp bidonları v.b. yerlerde üremeye müsait alanları ilaçlama mücadelesi gündüz yapılırken, akşam da uçkun mücadelesine sistematik olarak devam etmekteyiz” dedi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here