Altın Yatay Seyrini Sürdürüyor

0
34

uğur fırat-piyasa12İskenderun Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Uğur Fırat haftanın ilk borsa değerlendirmesini yaptı.

Yaptığı açıklamada altının yatay seyrini sürdürdüğünü ifade eden Fırat, “Altın New York’ta, yatırımcıların ABD ekonomisindeki güçlenmeye ve Ukrayna’daki ateşkese ağırlık vermesi ile 11 ayın en düşüğü yakınlarında yatay seyrediyor. Altın 5 Eylül’de açıklanan ABD tarım dışı istihdam verisinin 142,000 artarak beklentinin çok altında kalması ve bu yılın en düşük artışını göstermesi sonrasında, haftanın son işlem gününde toparlanmış ve Haziran ayından bu yana en düşük seviyeden yükselmişti.

Sarı metal buna rağmen, Fed’in faizleri beklenenden erken artıracağı spekülasyonları ve Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) Eylül ayı toplantısında üç gösterge faizi 10’ar baz puan düşürmesi ve varlık alım planına başlanacağını açıklaması üzerine doların güçlenmesi ile geçtiğimiz haftayı yüzde 1.6 oranında kayıpla tamamladı.

Dolar geçtiğimiz hafta önde gelen para birimlerinden oluşan sepet karşısında yüzde 0.8 yükseldi ve bugün 13 ayın zirvesine yaklaştı. Ukrayna Güvenlik Konseyi dün ateşkesin sonlanmasına yönelik bir görüşme olmadığını bildirirken, ayrılıkçılar ve ordu arasında çatışmalar olduğu bilgileri gelmeye devam ediyor. Aralık vadeli altın kontratları Comex’te, büyük bir değişiklik göstermeyerek New York saati ile 07.26’da ons başına 1,266.80 dolardan işlem gördü. Altın 5 Eylül’de 1,258 dolar ile 17 Haziran’dan bu yana en düşük seviyeye dokunurken, günü yüzde 0.1 yukarıda tamamlamıştı. Spot altın Londra’da yüzde 0.2 kayıpla 1,266.29 dolar oldu” diye konuştu.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here