Aba Güreşi Heyecanı Tüm Dünyayı Sardı

0
163

Hatay Büyükşehir Belediyesi 8’inci Uluslararası Aba Güreşi Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmaya hazırlanırken, şampiyonaya katılacak ülkelerin sporcuları arasında da kıyasıya rekabet hız kesmeden devam ediyor. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın Türk kültürüne dair geleneklerin sürdürülmesi ve bunun yanı sıra sporun teşviki hususundaki hassasiyeti Hatay’a kültürel, sosyal ve sportif alanda seviye atlatıyor.

İran ve Romanya Dünya Kupası Seçmelerini Tamamladı

Dünya Aba Güreşi ve Geleneksel Sporlar Federasyonu tarafından düzenlenen Aba Güreşi Dünya Şampiyonası için katılımcı ülkeler arasında yer alan İran ve Romanya 16-17 Ağustos tarihleri arasında sporcu seçmelerini tamamladı. Aba güreşleri, Romanya’da giderek sevilen bir spor haline geldiği gibi belediyelerin ve Türk-Tatar derneklerinin birlikte düzenlediği şampiyonalar davul zurna eşliğinde Hatay’ın güreşlerini aratmamaktadır.

Madalya Kürsüsünün arka fonunda Türkçe Dünya Aba Güreşi ve Geleneksel Sporlar Federasyonu logosunun yer aldığı ve sporcuların arkasında ise İngilizce “WRESTLİNG ABA” yazdığı 7 kategoride düzenlenen seçmelerde kazanan sporcular Kurban Bayramı’nın 3’üncü günü Hatay’da birçok sporseverin katılımıyla gerçekleştirilecek olan 8’inci Uluslararası Aba Güreşi Dünya Kupası’nda yarışmaya hak kazandı.

3 Eylül Pazar Günü 38 Ülkeden Sporcu Şampiyonada Ter Dökecek

Hatay Büyükşehir Belediyesi Spor Kompleksi ve Yaşam Merkezi Mersah Alanı’nda 3 Eylül Pazar günü gerçekleşecek olan Türk Kültürü’nün 5000 yıllık ata sporu aba güreşinin dünya şampiyonasında 38 ülkeden sporcu ter dökecek.