‘Umuteli Projesi’ Kursiyerleri Sertifikalarını Aldı

0
165

Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Arsuz Turizm ve Kültür Derneği’nin Halk Eğitim Müdürlüğü ile birlikte hayata geçirdiği Umuteli Projesi kapsamında aşçılık ve iğne oyası kurslarını başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikalarını törenle dağıttı. Lion King Otel’de gerçekleşen sertifika törenine Başkan Culha’nın yanısıra Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Arsuz İlçe Jandarma Komutanı Mehmet Emin Albayrak, Arsuz Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hacer Baysal, Arsuz Turizm ve Kültür Derneği Başkanı Hasan Arslan ile birlikte 20 aşçılık, 20 iğne oyası olmak üzere 40 kursiyer kadın katıldı.

Arsuz Turizm ve Kültür Derneği Başkanı Hasan Arslan, kadınlara yönelik istihdama katkı sağlamak amacıyla yaptıkları beyin fırtınası sonucu Umut Eli Projesini hayata geçirmeye karar verdiklerini belirterek,  proje ortakları Arsuz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Arsuz Halk Eğitim Müdürlüğü’ne teşekkür etti.

Umut Eli Projesinin, emeği üretime dönüştürmenin yanında ev ekonomisine katkı sunma anlamında da kadınlara umut kaynağı olduğunu söyleyen Arsuz Belediye Başkanı Naızm Culha; “Turizm sektöründe ciddi anlamda yetişmiş kalifiye eleman açığımız var. Arsuz’un tarihi her ne kadar çok uzun bir geçmişe uzanmış olsa da, turizme yönelik yapılacak çalışmalar ilçe olduktan sonra başlamıştır. Bunun 3 yıllık bir mazisi var. Bu kurslar bu açığın kapanması açısından da büyük önem arz ediyorlar.  Bizler bu tür kursların devamını diliyoruz. Ancak, ilçemizin ihtiyacına yönelik meslek gruplarının tespit edilerek o meslek grubunda kursların açılması yönünde talebim var. Farklı mesleklerle alakalı Akçalı, Karaağaç ve Nardüzü’nde de kurslar devam etmektedir. Kadınlarımıza yönelik kurslar ve bu kurslara ait sertifikalar önem arz ediyor. Hem vakit geçirip hobi kazanacaklar,  hem de ürettiklerini satarak ev ekonomisine katkıları olacak. Bizler de bu kurslara katkı sunmak adına semt pazarlarımızda el emeği göz nuru eserlerinizin pazarlanmasını sağlayacağız. Kadınlarımız ürettiklerini orada sergileyebilecekler ve satışa çıkarabilecekler.  Bu kursta emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Kadın istihdamının arttırılmasına yönelik olan bu tür sosyal projelere STK’lardan da destek beklediğini ifade eden Arsuz Kaymakamı Musa Sarı; “Halk Eğitim, Milli Eğitim ve bizler bu tür kurslara katkı sunarken, bazı STK’lardan da bizlere destek vermelerini  istiyoruz.  Arsuz Turizm ve Kültür Derneği de bu bağlamda buradaki en aktif derneklerden biri.  SODES’ten aldıkları destekle sizlere bu proje boyunca hem çok güzel günler yaşattılar, hem de sonucunda da aile bütçenize katkı sağlamanıza yarayacak çok güzel bir iş başardılar” diyerek, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Yapılan konuşmaların ardından desteklerinden dolayı Aşçılık kursu Öğretmeni Cuma Bal’a Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, İğne Oyası Kursu Öğretmeni Arzu Özkan ile Arsuz Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hacer Baysal’a teşekkür plaketini Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha takdim etti. Protokol üyeleri daha sonra kursları başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikalarını takdim ettikten sonra, açılan iğne oyası kursu sergisini gezdi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here