Ülkemizdeki İlk Pilot Proje Örnek Olacak!

0
103

afad projesi1AFAD Başkanlığı ve İskenderun Belediyesi’yle ‘Depreme Dirençli Yerleşim Yeri İskenderun’ Proje Çalışması Başlatıldı

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi, İskenderun Belediyesi ile deprem ve depremin oluşturacağı zararlarla ilgili depreme dirençli yerleşim yeri “İskenderun” projesini başlattı. Ülkemizde bu konuda yapılacak ilk pilot proje olması sonunda ülkemizin diğer yerleşim alanlarına örnek olacak.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanı Dr. Murat Nurlu ve ekibi, proje kapsamında, ilk olarak İskenderun Belediye Başkanı Dr. Yusuf Civelek’i makamında ziyaret etti. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanı Dr. Murat Nurlu ve ekibi, İskenderun Belediyesi, Hatay İl AFAD Müdürlüğü, ilçemizdeki özel sektör temsilcileri, üniversite elemanları ile toplantılar düzenlenerek, ilçemizin afet olayına nasıl daha iyi hazırlıklı olabileceği konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.

Belediye Encümen Salonu’nda yapılan değerlendirmenin ardından, İskenderun Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü Hizmet binasında oluşturulan Afet Koordinasyon Merkezi Birimi (AKOM) odasında bir toplantı düzenlendi. Akom Birim odasında yapılan toplantıda, İskenderun Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi birimi görevlisi Mehmet Elmas, yapılan çalışmalarla ilgili slayt görüntüleri eşliğinde bilgi verdi.

Toplantıda konuşan Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanı Dr. Murat Nurlu, İskenderun Belediyesi’nin depremle ilgili yaptığı çalışmalardan dolayı memnuniyetini dile getirdi.

Belediye Başkan Yardımcısı Safa Buran, İmar ve Şehircilik Müdürü Özgür Murt, Su ve Kanalizasyon Müdürü Garip Sönmez, AKOM birimi görevlilerinin katıldığı toplantıda, konuşan Başbakanlık AFAD Deprem Dairesi Başkanı Dr. Murat Nurlu; “Akom’un faaliyetlerini izleyince yerinde görünce gerçekten memnun kaldık. İskenderun o açıdan hazırlıklı. Bazı şeyleri geliştirmemiz gerekiyor. Zaten Belediye çalışmalara deprem istasyonları kurulmasıyla başlamış durumda. Çalışmalara en önemli konudan başlamışsınız, eğitim konusu. Ağaç yaşken eğilir misali eğitime çocuklarımızdan başlamışsınız. Bu gerçekten hedef kitle olarak çok önemli! Biz de bu eğitim konusuna ağırlık vereceğiz. İskenderun ilçesinde sizlerin yaptığı gibi çocukların, ondan sonra işyerindeki bireylerin ve ailelerin eğitimi bu hedefler doğrultusunda bizler de bu çalışmalara destek vereceğiz. İskenderun ile ilgili olası bir depremde, tsunami, yangın, heyelan ve kaya düşmesi tarzında diğer afetler için ne önlem alınması gerekiyorsa onlarla ilgili çalışmaları birlikte yapacağız. Allah göstermesin bir deprem olursa sonuç olarak bunu en az hasarla elbirliğiyle atlatacağız” dedi.

afad projesi2

Çadır alanları, acil eylem planı, eğitim çalışmaları, itfaiye araç takip sistemi ile ilgili bilgiler verilen toplantıda, Su ve Kanalizasyon Müdürü Garip Sönmez, olası afette su temini, ulaşım ve atık suların deşarjı konularına çok dikkat edildiğini ve hazırlıklar yapıldığını ifade etti.

İtfaiye Müdürü Ömer Çolak da, yangına hassas bölgeler konusunda dört önemli noktanın liman, sanayi, akaryakıt ve ormanlık diye bölgelere ayrıldığını belirterek,  denetleme ve gerekli çalışmaların sürdüğünü vurguladı.

Başkan Yardımcısı Safa Buran, İskenderun’da yeni içme suyu şebeke çalışması başlayıncaya kadar sadece bir yangın hidrantı bulunurken, devam eden yeni içme suyu çalışması kapsamında 237 adet yangın hidrantı monte edildiğini, bunun büyük bir oluşum olduğunu söyledi.

Su ve Kanalizasyon Müdürü Garip Sönmez, okullar, hastane gibi toplu yerlere yangın hidrantlarının monte edildiğini belirtti. İtfaiye Müdürü Çolak, çalışmalarda yangın hidrantlarından önemli ölçüde yararlanıldığını kaydetti.

İskenderun Belediyesi Akom Birimi görevlisi, enkaz kaldırma, ön hasar tespit, su kanal ekipleri, oluşturulduğu, ilk yardım eğitimleri verildiği, ikinci aşamada dört kişilik arama kurtarma ekipleri oluşturulacağı, arama kurtarma timine araç alınacağı, Türk Dağcılık Federasyonundan eğitim alınacağını ifade etti.

İskenderun’un eski içme suyu şebekesinin yenilenmesine karar verildiğinde şebeke boru tayininde depreme dayanıklılığın göz önünde bulundurulduğuna dikkat çeken Su ve Kanalizasyon Müdürü Garip Sönmez; “Sağlıklı ve kaliteli olmasının yanı sıra depreme en dayanıklı, deprem sırasında deprem dalgalarıyla birlikte hareket eden duktil içme suyu şebeke borusunu tercih ettik. Belediye olarak her ayrıntı dikkate alarak çalışılıyor. Olası deprem ve afete karşı su temini, atık su deşarjı, ulaşım, toplanma alanı gibi pek çok konuda çok yol kat edildi” dedi.

İmar ve Şehircilik Müdürü Özgür Murt, İskenderun’un yeni imar planının tamamlandığını, imar planına esas olarak mikro bölgeleme jeolojik etüt yapıldığını belirtti.

İskenderun Belediyesi tarafından ihaleyle alımı yapılan 10 adet kuvvetli yer hareketi kayıt istasyonlarının kurulumunun tamamlandığı ve istasyonlardan AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı ve İskenderun Belediyesinin eş zamanlı olarak veri alışının sağlandığı belirtildi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here