CHP İskenderun İlçe Başkan Vekili Nurhayat Kılınç; “Umudu Ateşle Yok Edemezler”

0
76

sivas katliamı1Sivas katliamına ilişkin son davada, aradan 20 yıl geçmesine karşın üç firari sanığın yakalanamadığını ifade eden CHP İskenderun İlçe Başkan Vekili Nurhayat Kılınç; “Adım adım Zaman aşımına giden davada zaman aşımına müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Sivas’ta 33 aydının katledilmesinin üzerinden tam 20 yıl geçtiğini hatırlatan Kılınç, bu olayın toplumsal ayıbımız ve utancımız olarak tarihteki yerini aldığını savundu. Umudun ateşle yok edilemeyeceğinin altını ısrarla çizen Kılınç; “20 yıl önce bugün ülkemizi karanlığa boğmak isteyen güçler Sivas’ta 33 canı katlettiler. Saz çalıp türkü söylemekten, ülkeleri için güzel günlerin düşünü kurmaktan başka suçu olmayan 33 aydınımıza benzeri ancak Ortaçağ’da görülebilecek bir barbarlıkla kıydılar. 2 Temmuz 1993’te o ateşi yakanlar, o ateşi yaktıranlar umudun ateşle yok edilemeyeceğini, insan onuruna kurşun işlemeyeceğini bilmeyen, kendi karanlıklarına mahkum olanlardır.

Baskı ve zulme karşı direnişin sembolü Pir Sultan Abdal’ı anmak, O’nun ilke ve düşüncelerini ortaya koymak üzere bir araya gelen aydınlarımızın, 2 Temmuz 1993′ de Madımak Oteli’nde yakılarak katledilmesi, sadece aydınlarımıza yapılan bir saldırı değil; Türkiye Cumhuriyeti’nin çağdaşlığına, aydınlığına, demokrasi ve laikliğine, bir arada yaşama kültürüne yapılmış bir saldırıdır. Yaşanan bu katliam, Laikliğin bir arada, barış içerisinde yaşamanın güvencesi olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur” dedi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here