Tır Kuyruğu 30 Km’yi Buldu!

0
71

cilvegözü sınır kapısı3Cilvegözü Sınır Kapısının Bugün Açılması Bekleniyor

Türkiye’nin Suriye’ye açılan kapılarından olan Karkamış, Öncüpınar ve Akçakale Sınır Kapıları’nın karşısındaki Suriye’nin sınır kapılarının IŞİD’in elinde olması nedeniyle daha önce bu kapıları kullanan TIR şoförleri Reyhanlı İlçesi Cilvegözü Sınır Kapısı’na yöneldi. Bu nedenle de Cilvegözü’ndeki TIR kuyruğu 30 kilometreyi aştı.

Türkiye’nin Suriye’ye açılan diğer kapıları olan Şanlıurfa Akçakale, Gaziantep Karkamış ve Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı da karşı taraftaki Suriye’nin sınır kapılarının El Kaide bağlantılı Irak ve Şam Devleti’nin (IŞİD) elinde olması nedeniyle trafiğe kapalı. Fakat Akçakale ve Öncüpınar Sınır Kapıları başta olmak üzere Suriye’ye geçmek için diğer kapıları kullanan TIR şoförleri Cilvegözü Sınır Kapısı’na yönelmeye başladı. Cilvegözü’nü tercih eden TIR şoförleri, gerekçelerini; “O kapıların karşısında bulunan Suriye’nin sınır kapıları şu anda IŞİD’in kontrolünde. O kapılarda can güvenliğimiz olmadığı için karşısındaki Suriye kapısının Özgür Suriye ordusunun kontrolünde olması nedeniyle Cilvegözü Sınır Kapısı’nı tercih ettik” şeklinde açıklıyorlar.

Ancak, Suriye’nin Bab-Al Hava Sınır Kapısı’nda 22 Ocak’ta bomba yüklü 2 aracın patlatılması nedeniyle araç trafiğine kapatılan Cilvegözü Sınır Kapısındaki TIR kuyruğu da 30 kilometreyi aştı. TIR şoförlerinin ‘karşıdaki kapı güvenli’ diyerek tercih ettikleri Cilvegözü’ndeki bu uzun TIR kuyruğunun daha da artması beklenirken, kapıda sadece ülkelerine dönmek isteyen Suriyelilerin geçişine izin veriliyor. Uzun TIR kuyruğu Reyhanlı ilçe merkezine yaklaşırken, Cilvegözü Mülki İdare Amiri Vali Yardımcısı Mehmet Eriş ile görüşen Uluslararası Nakliyeciler Derneği Reyhanlı Temsilcisi Hamit Şanverdi, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada kapının Perşembe günü (bugün) açılacağını söylemişti.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here