Kuyumcular Odasından ‘Ahilik’ Kutlaması

0
22

İskenderun Kuyumcular ve Saatçiler Odası Yönetimi, Kuyumcular Pasajı girişine “İskenderun Kuyumcular ve Saatçiler Odası, Tüm Esnaf ve Sanatkarlarımızın (Ahilik) Esnaf Bayramını Kutlar” yazılı pankart ve Türk Bayrağı asarak esnaflarının Ahilik Bayramını kutladı.

Ahiliğin önemine vurgu yapan İskenderun Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Uğur Fırat, ahiliğin Anadolu’daki varlığı bin yıla dayanan bir kültür olduğunu hatırlatarak; “Selçuklu’dan günümüze kadar uzanan ahilik geleneği iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverlik gibi toplumsal değerlerimizin yanı sıra Anadolu’daki varlığı bin yıla dayanan meslek etiği ve çalışma disiplini oluşturan çok özel bir kültürümüzdür. Ahilik, sanat ve meslek yönüyle toplumun ekonomik yapısını hazırlarken, ahlaki yönüyle de devlet yapısının temel niteliklerini belirlemiştir.

Milli kimliğimizi oluşturan değerlerden biri olduğu gibi, geleneğinde mesleki eğitimin yanında sosyal, kültürel ve ahlaki bilgilerle desteklenerek koruyucu değerler meydana getirmiş, ahilik teşkilatı kurucusu ahi Evran Veli’nin ticaret ahlakına, dayanışmaya ve paylaşmaya dayanan ilkeleri, günümüzde de bizlere yol göstermiştir. Ülke menfaatlerini koruyarak toplum huzurunun sağlanmasına yardımcı olmuşlardır.

Emek ve alın terini vatanseverlik duygularıyla birleştiren esnaf ve meslek kuruluşlarının Ahilik Haftası’nı yürekten kutluyor, bu vesileyle birlik ve beraberlik duygusunun büyüyerek devam etmesini temenni ediyorum” şeklinde açıklamalarda bulundu. (Haber: Helga TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here