İSTE’de ‘Teknoloji, Darbelere Karşı!’ Paneli Düzenlendi

0
129

İSTE’de Artık Darbelere Karşı Koyma Stratejileri ve Teknikleri Öğretilecek

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Konferans Salonu’nda, 15 Temmuz Darbe Girişiminin yıldönümünde “Teknoloji, Darbelere Karşı!” konulu bir panel düzenlendi.

Panele konuşmacı olarak İSTE Bilgisayar Bölümü Mühendisliği Bölümü Başkanı ve Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Yakup Kutlu ve İSTE Ekonomi Bölümü’nden Ekrem Cünedioğlu katılırken, panelde ayrıca İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, İSTE öğretim elemanları, personel ve öğrenciler hazır bulundu.

Panele ev sahipliği yapan İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli kısa bir açılış konuşması yaparak, 15 Temmuz gecesi, bu vatan için canlarını ortaya koyarak şehadete eren tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle andıklarını kaydetti.

Müfredata ‘Anayurt Güvenliği’ Dersini Ekledik

İSTE’nin ‘Teknoversite’ vizyonuna da uygun bir panelle 15 Temmuz’un yıldönümünü kutlamak istediklerini ifade eden Dereli; “Biz, demokrasiye inanıyoruz ve bir daha ülkemizde darbe olmasını istemiyoruz. 15 Temmuz hain darbe girişiminde teknoloji ve iletişimin gücünü hepimiz gördük. Darbeye karşı koymak ve direnmek için, diğer unsurların yanında teknolojiye de yatırım yapmak gerekiyor. Teknolojiyi üretmek, iyi yönetmek ve etkin kullanmak gerekiyor. İletişim kanallarını geliştirmek ve çeşitlendirmek gerekiyor. Darbeye karşı koymak için, gerekli bilgi ve donanıma sahip olmak gerekiyor. Toplumun bu konuda sürekli bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi ve gelişmesi gerekiyor. Ülke olarak, bütünsel bir anayurt güvenliği politikası ve yaklaşımı ortaya koymak ve uygulamak gerekiyor. İSTE olarak bu konuda ilk adımı attık ve tüm bölümlerimizin müfredatlarına ‘Anayurt Güvenliği’ dersini ekledik ve okutuyoruz. Bu dersin en önemli konularından biri de; darbelere karşı koyma stratejileri ve teknikleridir” şeklinde konuştu.

Darbe Yapanların En Büyük Silahı İletişimi Kesmektir

Rektör Dereli’nin ardından ilk olarak İSTE Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Başkanı ve Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Yakup Kutlu söz aldı. 15 Temmuz darbe girişimini iletişim ve haberleşme teknolojisi bakımından değerlendiren Kutlu; “Televizyonun ve radyonun tek kanallı ve devlet tekelinde olduğu dönemlerde, darbe yapanların en büyük silahı iletişimi kesmek ve mevcut iletişimi kendi lehlerine kullanmak olmuştur. Nitekim, 15 Temmuz’da da darbeci hainler ilk adım olarak TV yayınlarını durdurmaya, tüm iletişim ve haberleşme kanallarını ele geçirmeye çalışmışlardır.

Ancak darbe girişimi gecesi yaşanan büyük kriz ortamına rağmen Türkiye’nin güçlü mobil iletişim ağı sayesinde, Cumhurbaşkanımızın Facetime ile TV’den mesaj vermesi önemli bir kırılma noktası olmuştur. Gelişen bir ülke olarak bize düşen, bilişim teknolojileri ürünlerin geliştirilmesi ve bu konudaki uzman eksiğinin giderilmesi, üniversiteler olarak ise teknolojiyi kullanan değil teknolojiyi üreten ve bu konuda uzman personel yetiştirebilen teknolojik bir kurum olmaktır. İSTE’nin, Teknoversite vizyonu da bunu kapsamaktadır” şeklinde paylaşımlarda bulundu.

Daha sonra konuşan İSTE Ekonomi Bölümü’nden Ekrem Cünedioğlu ise teknolojinin sosyal hareketlerde hem tetikleyici hem de örgütleyici bir araç olduğunu ifade etti. İletişim verileri ve sosyoekonomik verilerin analizi yapılarak devlet içinde potansiyel paralel yapılanmalara yönelik erken uyarı algoritmalarının yazılabileceğini belirten Ekrem Cünedioğlu, teknolojinin iyi yanları yanında, yanlış kullanıldığında neler olabileceğine değindi. Sosyal medyanın toplumsal değişikliklere sebep olduğunu ve özellikle toplumun kolektif hafızasını kısalttığını savunan Cünedioğlu; “Teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin, insan toplumsal süreçlerde yine ana aktördür ve bu nedenle darbe teşebbüsleri gibi toplumsal hareketlere yönelik önlemler tartışılırken “insanı nasıl geliştirebiliriz” sorusuna cevap aranması gerekir. İSTE’deki “Anayurt güvenliği” dersi bu minvalde atılmış büyük ve önemli bir adımdır, bu yaklaşımın ülke geneline yayılması, gelecek neslin sosyal hareketler konusunda toplumsal unutma sendromundan etkilenmesine mani olabilir” şeklinde konuştu. (Haber: Doğan SÜSLÜ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here