‘Ğadir Hum’ Coşkuyla Kutlanacak

0
98

Alevi vatandaşların en büyük bayramlarından biri olan Ğadir Hum Bayramı Pazartesi’yi Salı gününe bağlayan gece ilimiz genelinde kutlanacak.

Hazreti Muhammed’in hicretinin 10. yılında, veda haccı dönüşünde Hazreti Ali’yi taltif ettiği gün olarak bilinen “Gadir Hum Bayramı” Hatay’da çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Etkinlikler kapsamında, yöresel yemek olan Hrisi kazanlarda kaynatılacak ve türbeler ziyaret edilecek.

Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz Ğadir Hum Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Eryılmaz mesajında; “Her yıl Zilhicce ayının 18’inci günü Gadir-i Hum Bayramı olarak kutlanır. Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (s.a.s) Veda Haccı dönüşün de Hz. Ali’yi halife ilan ettiği ve İslam dininin tamamlandığı gün olarak kabul ettiği Gadir-i Hum Bayramı, İslam tarihinde önemli bir olaydır.

Ğadir Hum Bayramı, ehlibeytin yolundan gitmeye ant içenlerin zulme maruz kalma pahasına hak yolundan dönmeyerek, yüzyıllarca ehlibeyte bağlılıklarını sürdürenlerin kutsal günüdür. Kardeşlik, birlik ve dayanışma duygularının, karşılıklı hoşgörü ve anlayışın en güzel örneklerinin yaşandığı bayramdır.

Bu vesileyle, Ğadir Hum Bayramınızı en içten dileklerimle kutluyor, adanan adakların, edilen duaların kabul edilmesini diliyor, ilçemizdeki saygı, sevgi ve kardeşliğin tüm dünyaya örnek teşkil etmesini temenni ediyorum” ifadelerine yer verdi. (Haber: İlyas Edip TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here