Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Hataylıların Kararı İtibarımızı Yükseltti”

0
95

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Hataylıların Kararı İtibarımızı Yükseltti”

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay’ın anavatana katılmasının 78. yıldönümü münasebetiyle yazılı bir kutlama mesajı yayınladı. Hataylıların bu özel gününü yayınladığı mesajla kutlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajında şu ifadelere yer verdi;

“Hataylıların 78 yıl önce kendi hür iradeleriyle anavatanla bütünleşme ve kaderini Türkiye’nin kaderiyle birleştirme kararı, “Yurtta sulh, cihanda sulh” ilkesini şiar edinen Cumhuriyetimizin uluslararası alandaki itibarını yükseltmiştir.

Bağımsız Hatay Parlamentosu’nun kardeşliğimizi, milli birliğimizi ve bütünlüğümüzü güçlendiren, ülkemizin barışçı ve yapıcı kimliğini ön plana çıkaran bu kararı, siyasi ve diplomatik alanda elde edilen en önemli başarılardan biri olarak tarihimizdeki yerini almıştır.

Farklı dinlerin, anlayışların ve kültürlerin barış içinde bir arada yaşadığı güzide bir şehrimiz olan Hatay, köklü medeniyetimizin önde gelen merkezlerinden biridir.

Hatay’ın anavatanla kucaklaşmasının yıl dönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal ve Hatay Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen olmak üzere bu milli dava uğruna çaba harcayan herkesi rahmetle yâd ediyor; Hataylıları ve bütün vatandaşlarımızı en kalbi duygularımla selamlıyorum.”