CHP’liler ‘Adalet’ Diye Haykırdı

0
64

CHP İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu; “Mücadeleye Hukukun Üstünlüğü Hakim Olana Kadar Devam Edeceğiz”

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Enis Berberoğlu’nun, Adana’da yakalanan MİT tırlarını haber yapması ve görüntüler paylaşmasıyla ilgili olarak tutuklanarak 25 yıl hapis cezasına çarptırılmasına tepkiler büyüyor.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve çok sayıda partili ile vatandaş, dün, ellerinde ‘Adalet’ yazan pankartlarla Ankara Güven Park’tan İstanbul’a doğru yürüyüşe başlarken, CHP İskenderun İlçe Örgütü de bir araya gelerek ‘adalet’ için bir basın toplantısı düzenledi.

Ellerinde ‘Adalet’ yazılı pankartlar taşıyan CHP’liler ‘Güvenpark’a selam olsun, Adalet Enis Berberoğlu için olsun!’ ve ‘Herkes için adalet’ sloganları attı.

Daha sonra bir basın açıklaması yapan CHP İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu, bu ülkede yaşamanın, siyaset yapmanın kişisel olarak konulan hedeflere varmanın hatta nefes almanın bile bir bedeli olduğunu savunurken; “Bazıları bugüne kadar bu bedeli bizlerin gözünün içine bakıp yalan söyleyerek bizlere ödettirdiler. Bazıları da bu ülkede Atatürkçü, Laik ve Tam Bağımsız bir şekilde yaşamak için düşüncelerini özgürce söyleyebilmek ve gelecek nesillere böyle bir ülke bırakabilmek adına yiğitçe canlarını verip bedel ödediler. Allah bizlere de böyle onurlu bir ölüm nasip etsin” dedi.

CHP’li Vekil Enis Berberoğlu’nun, savcının tutuklama talebi olmamasına rağmen tutuklanmasını eleştiren Mansuroğlu; “Ülkede hukuka, Demokrasiye, Barışa en çok ihtiyacımız olduğu bir dönemde saray talimatlı bir yargı kararıyla 40 yıllık gazeteci, yazar İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu önce müebbet sonra iyi hali nedeniyle 25 yıla mahkum ediliyor ve Hukuk tarihinde görülmeyen bir uygulamayla savcının tutuklama talebi olmamasına rağmen güdümlü bir hakim tarafından tutuklanıp cezaevine gönderiliyor. Suçu herkesin bildiği bir olayı haber yapmak, sözde casusluk ve devlet sırrını açıklamak… Neymiş devlet sırrı 1,5 sene önce Adana’da durdurulan MİT tırlarını haber yapmak… Hükümet tarafından içinde gıda yardımı olduğunu, sonra bayır bucak Türklerine giden silahlar olduğunu ama sayın Başbakan yardımcısı Türkeş tarafından bütün mukadderatı üzerine yemin edip bayır bucak Türklerine gitmediğini söylediği tırlar… Bir gazetecinin görevi haber değeri olan bir olayı haber yapıp halka duyurmaktır. Ama maalesef ülkemiz sırf bu yüzden dünyada en çok gazetecinin ceza evlerinde olduğu bir ülke haline geldi. Tek görevi kamuoyunu bilgilendirmek adına tarafsız haber yapmak… Yalnız bunları söylerken tarafsız, dürüst, ilkeli haber yapanları kast ediyorum. Kaleminden yağ damlayanları değil… Buradan onurlarıyla habercilik yaptığı için tutuklanan yiğit insanları saygıyla selamlıyorum” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin bu günleri yaşayacağını 16 Nisan’dan önce söylediklerini hatırlatan Mansuroğlu; “Bütün bunlar tamamen bir kişinin bekasına yönelik bir senaryo… Önümüzde bir baskın seçim görünüyor. Bu ülkede Cumhuriyeti ortadan kaldırmak için beraber yürüdükleri FETÖ’cülerle bölüşüm noktasında birbirlerine düştüler. Şimdide CHP’yi bu işin içine nasıl çekeriz senaryolarını yazıyorlar. Onları buradan uyarıyorum; FETÖ’cü görmek istiyorlarsa saraya baksınlar, ‘beraber yürüdük biz bu yollarda’ şarkısını dillerinden düşürmeyenlere baksınlar, TBMM çatısı altındaki Baylockçulara baksınlar, kendi ailelerine, damatlarına baksınlar… Hiç bize dil uzatmaya cüret etmesinler, o dilleri koparırız. Bu çatı altında FETÖ’cü yok, darbeci yok, aksine Atatürkçü var, Laik demokratlar var. Yüreği vatan sevgisiyle atan milliyetçiler var. Allah’ına kadar devrimciler solcular var.

Bütün bunlar gösteriyor ki, her zamankinden çok demokrasiye ihtiyacımız var. Bu durumdan ancak birleşerek, bütünleşerek kurtulabiliriz. Bu ülkeyi seven herkesin kucaklaşması, yeni bir Kurtuluş destanı yazması lazım… Şunu unutmayalım ki ADALET herkese lazım. Adaleti zayıf olan devletin memleketi ayakta tutma şansı yoktur. Biz bu yapılanları asla sineye çekmeyeceğiz. Bundan sonra söylem değil haklı eylemler zamanı…

Sonuç olarak, mücadeleye, ülkemizdeki tek adam hukuku son bulana, özgür, bağımsız hukukun üstünlüğü hakim olana, tek görevi kamu oyunu aydınlatmak olan basın emekçileri özgürlüğüne kavuşuncaya kadar ve bizden tek beklentisi böyle bir ülkede yaşamak olan çocuklarımıza bütün bunları hazırlayıncaya kadar devam edeceğiz. Hukukun kuvvetinin azaldığı yerlerde kuvvetlinin hukuku geçerli olmaya başlar. İyi olmak kolaydır zor olan adil olmaktır” şeklinde konuştu.

Düzenlenen basın toplantısına, CHP İlçe yönetimi, kadın kolları, gençlik kolları, milletvekili adayları ve çok sayıda partili katılım gösterdi. (Haber: Helga TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here