Arsuz’da Ölü Balina Kıyıya Vurdu

0
328

Arsuz’da 12 metre uzunluğundaki ölü beyaz balina kıyıya vurdu. Karaağaç Mahallesi’nde bir haftadır denizden kötü bir koku geldiğini fark eden vatandaşlar, sahile gittiklerinde kıyıya vurmuş 12 metre uzunluğunda ölü beyaz balina ile karşılaştı. İhbar üzerine sahile gelen polisler, durumu sahil güvenlik ve İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Deniz Bilimleri Fakültesi görevlilerine bildirdi.

İskenderun Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Turan, Arsuz ilçesinde kıyıya vuran ölü balinanın nesli tehlike altında olan İspermeçet Kaşolot türünden olduğunu tespit ettiklerini kaydetti. Balinayı bulunduğu yerden çıkararak İSTE Deniz Bilimleri ve Teknoloji Fakültesinin bahçesine gömeceklerini belirten Turan, gömüldükten yaklaşık bir yıl sonra kemiklerin ortaya çıkacağını ve bunları müzede sergilemeyi düşündüklerini aktardı. Avrupa’da bu türe ‘Sperm Balinası’ da denildiğini söyleyen Turan, balinanın Akdeniz ve dünyada yaygın olarak bulunduğunu ifade etti.

Uzunluğu yaklaşık 20 metreyi bulan balinanın erkek olduğunu vurgulayan Turan; “Balina ticari anlamda çok değerli. Bu türün avcılıktan dolayı nesli tehlike altında! Başındaki ispermeçet yağından dolayı buna İspermeçet deniliyor. Başlarında yaklaşık bin 900 litre yağ bulunmaktadır. Bu yağ da bu balinaları aşırı dibe indiklerinde basınca karşı koruma görevi görüyor. Beslenmek için İskenderun Körfezi’ne giriş yapmış olduğunu düşünüyorum. Atlantik Okyanusu’nda olsun Akdeniz de olsun yaygın olarak dolaşan ve göç eden bir türdür. Neden öldüğünü kestirmek şu an için zor. Bunun için otopsi gerekiyor” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Müzede Sergilenecek…

İSTE Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mevlüt Aktaş da daha önce İskenderun’da kıyıya vuran oluklu balina gibi bu ispermeçet balinasının da müzede sergilenmek üzere uygun bir şekilde gömüleceğini söyledi. Kurulacak olan müzede birçok deniz canlısı ve özellikle balina ve yunus gibi deniz memelileri türlerinin sergileneceğini ve bu müzenin Türkiye’deki önemli merkezlerden biri haline geleceğini ifade etti.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here