Yıldırım; “TBMM, Barzani’nin Referandumunu Tanımayacağını İlan Etmelidir”

0
146

Vatan Partisi Hatay İl Başkanı Yunus Özgür Yıldırım; “TBMM, Barzani’nin Referandumunu Tanımayacağını İlan Etmelidir”

Vatan Partisi Hatay İl Başkanı Yunus Özgür Yıldırım, İncirlik üssünün kapatılması ve 25 Eylül 2017 tarihinde yapılacak Barzani’nin referandumuna karşı bir basın toplantısı düzenledi.

İncirlik üssünün Türk Askerine bırakılması için toplanan imzaların TBMM’ne gönderileceğini kaydeden Yıldırım; “Vatan Partisi olarak hükümeti derhal harekete geçmeye çağırıyoruz” dedi.

Barzani’nin İsrail’in taşeronluğunu yaptığını öne süren Yıldırım; “Bilindiği gibi Irak bölgesel yönetimi başkanı Mesut Barzani 25 Eylül tarihinde bağımsızlık referandumu yapacağını duyurmuştu. İsrail ise bu girişimin açıkça arkasında durmaktadır. Irak’ın toprak bütünlüğü içerisinde yer alan ve başında Barzani’nin bulunduğu Kürt bölgesel yönetimi şimdi İsrail siyonizminin pençesi altına düşmüş durumda ve sözde bağımsız Kürdistan’a dönüştürülecek. Barzani’ye taşeronluk görevi verilmiştir.

Bu girişim yıllardır anlattığımız gibi yalnızca Irak’ın değil Türkiye’nin, İran’ın ve Suriye’nin de toprak bütünlüğünü tehdit etmektedir ve kurulmaya çalışılan bir Kürt devleti değil ikinci bir İsrail girişimidir. Doğrudan İsrail Siyonizmine bağlı bir devletten söz ediyoruz. Bu ikinci İsrail devletidir. Bu İkinci İsrail devleti, Türkiye, Irak, Suriye ve İran’a komşu olacak ve bölge ülkelerinin toprak bütünlükleri ortadan kaldırılarak yani bölünerek kurulabilecektir.

Sözde “bağımsız Kürdistan” hayaldir ve asla gerçekleşmeyecektir. Irak yönetimi, ülkesinin toprak bütünlüğünü korumak için kararlı olduğunu ve silahlı kuvvetlerinin bu amaçla göreve hazır olduğunu duyurdu” diye konuştu.

Türkiye, İran, Rusya ve Almanya’nın referandum girişiminin karşısında olduklarını açıkladıklarını da ifade eden Yıldırım; “ABD bölgede yenilmiştir. Kürdistan referandumunda ayakları titremekte, zamanlamanın doğru olmadığını açıklamaktadır. Örtülü desteğini sürdürmektedir. “Bağımsız” Kürdistan referandumunun en kararlı savunucusu İsrail siyonizmidir.

Bu girişim Hatay halkını çok yakından ilgilendirmesi gereken bir konudur. Hedefte olan Türkiye’nin toprak bütünlüğüdür ve ABD planları içerisindeki İkinci İsrail projesinin çıkış kapısı Hatay’dır, İskenderun’dur. Bu noktaya dikkat çekiyoruz ve Hatay halkını da konu üzerinde durmaya davet ediyoruz. Bu ikinci İsrail girişimine karşı hükümetin etkisiz açıklamaları bir kenara bırakıp artık yaptırımlar uygulaması gerekmektedir. Vatan Partisi olarak hükümeti derhal harekete geçmeye çağırıyoruz” şeklinde konuştu.

Vatan Partisi olarak Türkiye’nin milli güvenliği açısından en önemli kırmızıçizgilerden biri olan Irak’ın kuzeyindeki sözde devlet girişimine karşı acil bir eylem planı önerileri olduğunu da anlatan Yıldırım, önerilerini maddeler halinde şu şekilde sıraladı;

“1-Ankara’daki Erbil temsilciliği derhal kapatılmalı ve temsilciler sınır dışı edilmelidir.

2-Barzani yönetiminin nefes borusu konumunda olan Habur Sınır Kapısı’nın, referandumdan vazgeçilmediği takdirde 3 gün içinde kapatılacağı Hükümet tarafından ilan edilmeli, Türkmen bölgesi Telafer’den Irak’la ilişki için kapı açılmalıdır. İran’ın referandum yapıldığı takdirde Kuzey Irak’la sınırını kapatması ve alışverişini durdurması yönündeki kararını destekliyoruz.

3-Barzani yönetiminin Türkiye üzerinden yaptığı petrol sevkiyatının referandumdan vazgeçilmediği takdirde 3 gün içerisinde durdurulacağı Hükümet tarafından ilan edilmelidir.

4-Hükümet, TBMM’yi acilen toplantıya çağırmalı, TBMM söz konusu referandumu tanımayacağını ve Türkiye’nin milli güvenliği için her türlü tedbiri alacağını ilan etmelidir.

5-Hükümet, Suriye yönetimi ile sorunlarını bir kenara bırakarak, Irak, İran ve Suriye hükümetleriyle bir araya gelerek bu girişimi durdurmak için her türlü seçeneği görüşmelidir.

6-Türkiye’nin ulusal çıkarlarıyla hiçbir ilgisi olmayan ve ABD, İsrail, PKK ve Barzani’ye hizmet eden Adana’daki İncirlik üssü, ABD’nin kullanımına kapatılmalı ve Türk ordusunun denetimine verilmelidir. İncirlik’in kapatılması için topladığımız imzaları da bu doğrultu da TBMM’ye gönderiyoruz.

Vatan Partisi’nin bu kararlarını hükümet uygulamalıdır. Bu kararlar uygulamaya konulduğunda Barzani’nin bu referandum girişimini yapabilmesi mümkün değildir.” (Haber: İlyas Edip TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here