Yerel Hayvan Koruma Görevlilerine Yönelik Eğitimler Gerçekleşti

0
113

Hatay Büyükşehir Belediyesi ‘Ev ve Süs Hayvanları Satışı Yapacak Kişilere Yönelik Eğitim’ ve ‘Yerel Hayvan Koruma Görevlisi Eğitimi’ adlı seminerler düzenledi.

Mezbahalar Veterinerlik ve Gıda Kontrol İşleri Şube Müdürlüğü tarafından, il genelinde pet shop işletmeciliği yapmak isteyenlere yönelik düzenlenen eğitim seminerlerini Antakya HATMEK Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

Hayvanları Koruma Kanunu çerçevesinde gerçekleştirilen eğitimde hayvan davranışları, bakım, beslenme, barındırma şartları, yasal mevzuat, kanun ve yönetmelikleri hakkında Antakya Mezbahane Sorumlusu Veteriner Hekim Suphi Dayı sunum yaparak katılımcıları bilgilendirdi.

Seminerde konuşma yapan HBB Zabıta Dairesi Başkanı Ahmet Kilisli, ‘Hayvanlar insanı dinlendiren, onlara mutluluk ve sorumluluk veren canlılardır’ diyerek hayvan sevgisini ifade ederek sözlerine başladı.

Başkan Kilisli konuşmasının devamında; “Hiç hayvan beslememiş olsanız dahi, besleyenlerin mutluluğuna mutlaka şahit olmuşsunuzdur. Bu dünya yalnız bize ait değil. İçinde yaşadığımız evreni hayvanlarla da paylaşıyoruz. Doğadaki her şeyin bir görevi olduğu gibi hayvanlar da tabiatın olmazsa olmaz parçalarıdır. Bir hayvan cinsinin eksikliği, doğanın dengesinin bozulmasıyla aynı anlama geliyor.

Bu bilinçle sahipsiz hayvanların bakımı ve korunması adına hayvan severlerimize ‘Yerel Hayvan Koruma Görevlisi’ ve  ‘Ev ve Süs Hayvanları Satışı Yapacak Kişilere Yönelik Eğitim’ vererek hayvanlara karşı daha bilinçli bir toplum oluşturacağız. Gerçekleştirilen seminerler ile kanunla belirlenmiş hakları hayvan severlerimize aktaracağız” açıklamasında bulundu.

Başkan Kilisli konuşmalarına, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın mesajını ekledi. Kilisli; “Doğada yaşayan sevimli dostlarımızın görevleri vardır fakat onların da bir “CAN” taşıdığı, her canlı gibi acı çektiği, susadığı, acıktığı ve sevgiye ihtiyaç duyduğu da unutulmamalıdır. Bize düşen en önemli görev ise onlara sahip çıkmaktır. Unutulmamalıdır ki, doğanın yok olması demek, insanlığın yok olması demektir” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Seminerde, Mezbahalar Veterinerlik ve Gıda Kontrol İşleri Şube Müdürlüğü tarafından katılımcılara sertifika verildi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here