“Yatırımcılar Ülkemizi Tercih Ediyor”

0
64

itso-yatırım1İTSO’da İş Adamlarına Yönelik Yatırım Toplantısı Düzenlendi

Başkanlık Türkiye Yatırım  Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı İskenderun Ticaret ve Sanayi (İTSO) Odasında işadamları, daire müdürleri, idarecilerine yönelik ‘Türkiye’de yatırım ortamı’ konulu sunum yaptı.

İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, Türkiye yatırım destek ve tanıtım ajansının ülkemizin ekonomik kalkınmasında gereksinim duyulan uluslar arası yatırımların arttırılması ve yatırımların özendirilmesi yönündeki çalışmalarını takdirle karşıladıklarını belirterek; “Ajansın kuruluşundan bugüne kadar dünya çapında önemli tanıtım faaliyetlerinde bulunduğunu ülkemiz hakkında farkındalık oluşturduğunu, aynı zamanda somut sonuçlar elde ederek Türkiye’nin uluslar arası doğrudan yatırım açısından bir cazibe ülkesi olması konumunu güçlendirmek için çalıştığını biliyoruz. Görüyoruz ki; bu çalışmada Türkiye’nin yatırım ortamını daha cazip hale getirecektir. Ülkemize yatırım yapmak için bir çok sebep bulunmaktadır. En önemlisi ekonomik ve siyasi istikrar, genç nüfus ve stratejik konumumuzdur. Ülkemiz çevre ülkelerdeki pazarlara erişim konusunda da oldukça önemli bir konumda bulunmaktadır” dedi.

Vali Lekesiz, “Hatay yatırımcılar için potansiyel bir şehir”

Toplantıda söz alan Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, Hatay’ın tarihten bu yana her zaman sosyal ekonomik ve kültürel açıdan önemli bir konuma sahip olduğuna işaret ederek, “Ülkemizin uluslar arası rekabette geri kalmaması ve illerimizin de ekonomik anlamda koşması çok önemli. İlimiz Hatay’da gerçekten tarihten beri hemen her alanda topluma enerji pompalayan çok büyük potansiyeli olan bir şehir. Aktif hale gelmesi gereken potansiyeli de oldukça fazla. Hatay’ın bu günü yarından daha iyi nasıl olabilir düşüncesi ile çalışmalar devam ediyor. Ekonomi ve bölgemizde yatırımlarla ilgili konularda görüş alış verişinde bulunmak için bugün buradayız” dedi.

Aycı, “Türkiye yatırımcıların gözdesi haline geldi”

Konuşmaların ardından, Başkanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı, sinevizyon destekli olarak sunum yaptı. Dünyanın en büyük 100 şirketinin en çok yatırım yapmak istediği ülkelerin başında Türkiye’yi tercih ettiğine değinen Aycı, Hatay’ın da yatırımcılar için önemli bir konuma sahip olduğuna vurgu yaptı. Hatay’ın konumu itibari ile çok önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çeken Aycı, İskenderun Hassa tünelinin tamamlanması ile yatırımcıların bölgeye akın edeceğini ve bölgede müthiş bir ekonomik hareketliliğin yaşanacağına dikkat çekti.

itso-yatırım2

Ajansın yaptığı hizmetlere de değinen Aycı; “Yatırım destek ajansının asıl görevi yatırım destek ve tanıtımdır. Bizler de bu konuda bölgemizi daha iyi tanıtmak için çaba sarf ediyoruz. Özellikle son 12 yılda Türkiye’nin değişen ekonomik yapısı ve kamuda değişen mantalite ile Türkiye’de yatırım çekme adına en başta gelen  ülkeler arasında yer almaktayız. Küresel ve uluslar ası doğrudan yatırımı ülkemize getirdik” dedi.

Türkiye’nin artık dış borçlanma ile büyüme metodunu tercih etmeyen bir ülke konumuna geldiğine dikkat çeken Aycı, “Uluslar arası sermaye ile görüşerek ihtiyaç duyduğu sermaye açığını doğrudan yatırımlarla da telafi etmeye çalışan bir ülke haline geldik. Bu nedenle Türkiye doğuran yatırımlarını hızla arttıran bir ülke haline geldi. Ülkemiz dünyanın 20 büyük ekonomiye sahip ülkesinden biri olmasına rağmen, bu büyümenin 2023 hedefine uygun olarak 10 yıl içerisinde ilk 10 ülke arasına girmeyi hedeflemektedir. Bu gün dış ülkedeki dünyanın önde gelen firmaların büyük çoğunluğu ülkemize yatırımlarını yapmaktadır. Dünyanın en büyük 100 firmalarının yatırım yapacağı ülkelerde Türkiye’yi tercih etmeleri, de ülkemizin izlediği bu stratejide nereden nereye geldiğini göstermektedir. Türkiye olarak dünyanın önde gelen ülkelerinin ekonomilerini de örnek alarak gerekli stratejik girişimlerimiz ile Türkiye’yi dünyanın önde gelen gelişmiş ülkeler arasında getirmeyi hedefliyoruz. Türkiye’nin uluslararası yatırımı çekmek stratejisi de artık kendini göstermekte ve yatırımcılar ülkemizi tercih etmektedir” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından İş adamları sivil toplum kuruluş temsilcileri de söz alarak dilek ve temennilerde bulundular.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here