Uyar; “Suçları, Bağımsız Bir Türkiye’yi Savunmaktı!”

0
65

üç fidan anma2CHP’den ‘Üç Fidan’a Anma!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İskenderun İlçe Başkanı Dr. Süleyman Uyar, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ı idam edilişlerinin 42. yıldönümünde yazılı bir mesaj yayınladı. Hayatlarının baharında asılan bu devrim şehitlerini unutturmamak için ellerinden geleni yapacaklarına işaret eden Uyar, mesajında şu ifadelere yerdi;

“6 Mayıs 1972 günü sabaha karşı egemen güçler tarafından idam edilen 3 yiğit halk çocuğunun katledilişinin üzerinden tam 42 yıl geçti. Üç kızıl karanfil 6 Mayıs sabahı darağacında katledilirken, faşizme inat bugünün ülkemizin devrimci kuşağı yeni nesillerine onların isimlerini vererek çoğalıyorlar.

Suçları, bağımsız bir Türkiye’yi savunmaktı. O dönem Deniz’lerin tam bağımsız Türkiye uğruna verdikleri mücadele nedeniyle onların idamına el kaldıran parlamentodaki meclis üyelerini kınıyorum. Haksız yere verilen bu idam kararı gün geçtikçe vicdanlarda daha çok yer etmeye başladı. Vatandaşımız bu konuda daha duyarlı hale geldi.

Bizler bu tür anmalara daha çok yer vererek toplumda farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Hiçbir günahı olmayan ve halkın bağımsızlığı için mücadele veren devrimci gençlere o gün idam kararı verenler, özgürlük ve tam bağımsız Türkiye mücadelelerini göremeyecek kadar gözleri kararmıştı.

Bir döneme damgasını vuran ve tam bağımsız Türkiye için canlarını ortaya koyan, hayatlarının baharında asılan bu devrim şehitlerimizi unutturmamak için elimizden geleni yapacağız. Ruhları şad olsun!”

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here