Türk Basınına BİK Tokadı!

0
111

TGF Genel Başkanı Karaca, Basın İlan Kurumu Genel Müdür ve Yönetim Kurulu’nu İstifaya Çağırdı…

Basın İlan Kurumu, yaygın ve yerel basının önemli bir gelir kalemi olan icra iflas ve konkordato ilanlarına el koyarak, kurduğu Resmi İlan Portalı sitesinde yayınlama hakkını kendi uhdesine aldı. TBMM Genel Kurulu’nda oldubittiye getirilerek üç gün önce yasalaşan kanun tasarısıyla yaygın ve yerel basının adeta bütün hayat damarları kesiliyor.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca, ilgili kararın tam anlamıyla bir FETÖ taktiği olduğunu ve Türk Basını ile Hükümet ve Devlet Yöneticilerinin karşı karşıya getirilmek istendiğine işaret etti. Karaca; “Bu büyük oyuna çanak tutan Basın İlan Kurumu Genel Müdürü ve BİK Yönetim Kurulu derhal istifa etmelidir” dedi.

BİK’in, Maliye Bakanlığı’ndan talebi üzerine hazırlanan yeni İcra ve İflas Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulundaki torba kanunun içinde dahil edilmek suretiyle, bir anlamda yangından mal kaçırırcasına, kabul edilerek yasalaştı.

Söz konusu kanun kapsamında iflas talebinde bulunabilecek alacaklılar, mahkemeye dilekçe yazarak, borçlular hakkında konkordato işlemlerinin başlatılmasını talep edebilecekler. Mahkemelerin bu talep üzerine vereceği geçici mühlet kararı, “Ticaret Sicili Gazetesi” ve Basın İlan Kurumu (BİK) Resmi İlan Portalında ilan edilecek.

Karaca İstifaya Çağırdı

TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Bu kanunla, yerel ve yaygın gazetelerde yayınlanan resmi ilanlar, ilk defa gazeteler by-pass edilerek BİK’in resmi portalında yayınlanmak suretiyle resmiyet kazanacak. Resmi İlan Portalı, aslında BİK’in hiç bir yasal dayanağı olmayan dijital dönüşüm adı altında yaptığı kampanyanın bir uygulama çalışmasıdır. Hatırlanacağı gibi BİK’in daha önce yaptığı ve gerçekte bir FETÖ Projesi olarak bilinen, gazete birleştirme kampanyaları, çok önemli mağduriyetlere yol açmış ve basın sektöründe istihdam sorunu başta olmak üzere çok sıkıntılı sonuçlara yol açmıştı. İşte bu da tipik bir FETÖ taktiğidir ve hedefi de, Türk Basını ile Hükümet ve Devlet Yetkililerini karşı karşıya getirip, basın sektöründe infial yaratmaktır. Dahası, bu çok açık bir provokasyondur. Bu kararla birlikte aslında kademeli olarak bütün resmi ilanlar, BİK’in Resmi İlan Portalı’nda yayınlanacaktır. Bu karar yol olmuştur ve özellikle de yerel basını bitirecek bir karardır.  Çok yakında, ‘yazılı basın zaten bitti’ yaygarası ile resmi ilanların tamamıyla digital platforma taşınması sağlanacaktır. Son derece yanlış olan bu kararın durdurulması için başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Başbakanımız Binali Yıldırım’a, BİK’ten Sorumlu Başbakan Yardımcımız Hakan Çavuşoğlu’na ve Hükümetin tüm yetkililerine açık çağrıda bulunuyor, aynı zamanda BİK’ in tüm faaliyetlerinin denetlenmesini talep ediyoruz. BİK Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu’nun tüm üyeleri, basiretsiz tutumlarıyla, zaten zor günler yaşayan Türk Basını açısından böylesine hazin bir sonuca sebep oldukları için derhal istifa etmelidirler” ifadelerinde bulundu.

‘Üç Maymun Temsilciler’

TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca, BİK Genel Kurulu’nda görev yapan Anadolu Temsilcileri Mustafa Aslan, Nuri Kolaylı ve Şevket Erzen’in de, yerel basını bitiren bu kararda bire bir payları olduğuna dikkat çeken Karaca; “İki yılda bir, alayu vala ile seçildiklerini açıklayan, aslında şaibeli seçimler sonunda hak etmedikleri görevlere geldiklerinin de farkında olan bu sözde Anadolu Temsilcileri de derhal istifa etmelidirler. Kendilerini her fırsatta yerel basının tek sözcüsü olarak ilan eden bu arkadaşlar, gözleri önünde cereyan eden facia karşısında üç maymunu oynamışlar, Anadolu Basınına yapılan bu darbeye utanmadan sıkılmadan sessiz kalmışlardır. İlgili kanunun çıkmasını engellemek için kıllarını dahi kıpırdatmayan, umursamaz tavırlarıyla tarihe ibretlik şahsiyetler olarak geçen Anadolu Basınının sözde temsilcileri, yaygın basın ve yerel basının idam fermanını imzalayanların en yakın destekçisi ve savunucusu olmuşlardır. Kaldı ki bu kişiler, Bakanlar Kurulu’nda bekleyen ve halen daha imzalanmayan yüzde 20’lik zam kararının yürürlüğe girmesi için de dişe tırnağa dokunur bir çaba göstermemişlerdir. Her birine bir kez daha yazıklar olsun” şeklinde konuştu.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here