“Örgütlü Gücümüzle Kadın Cinayetlerini Durduracağız”

  0
  161

  İskenderun Kadın Platformu; “Örgütlü Gücümüzle Kadın Cinayetlerini Durduracağız”

  İskenderun Kadın Platformu üyeleri, yaptıkları basın açıklamasında, her gün yaşanan kadına şiddet vakalarının son bulması için mücadeleye devam edeceklerini vurguladılar.

  Geçtiğimiz aylarda Dörtyol’a intihar eden Medine Kara’nın otopsisinde vücudunun birçok yerinde darp izi olmasına ve öncesinde şikayetlerine rağmen basit bir intihar vakası gibi algı yaratılarak olayın kapatılmasına da tepki gösteren İskenderun Kadın Platformu üyeleri, bu olayın aydınlatılıncaya kadar takipçisi olacaklarını ifade ettiler.

  Platform adına konuşan Belgin Ayrancı; “Hayatımızın her günü şiddetle başlar oldu. Gün geçmiyor ki cinayet, taciz, tecavüz, çocuk istismarı yaşanmasın. Yasalarla desteklenen önü açılan şiddet her geçen gün artarak devam ediyor. Kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin sebep ve sonuçlarını yıllardır defalarca dile getirdik. Kadınlarla erkekler arası fiili eşitsizlik ve her türlü ayrımcılığın bir sonucu olan erkek şiddetine karşı acil olarak önlem alınması gerektiğini belirttik. Ancak yetkili olan tüm kurumların kadına yönelik şiddete karşı üç maymunu oynaması ve caydırıcı önlemleri almaması her gün bu şiddet sarmalını büyütmektedir. Öyle ki şiddete maruz kaldığını defalarca şikayetleriyle ifade eden ve önlem alınmasını isteyen kadınlar teker teker aramızdan koparılıyor” dedi.

  Medine Kara davasının da yeniden açılması ve olayın aydınlatılması gerektiğini savunan Ayrancı; “Geçtiğimiz aylarda Dörtyol’da eşi tarafından sistematik şiddete maruz kalan Medine Kara intihar etti. Otopside vücudunun birçok yerinde darp izi olmasına ve öncesinde şikayetlerine rağmen basit bir intihar vakası gibi algı yaratılarak olay kapatılmıştır. Yetkililerin olayı kadının aleyhine çarçabuk kapatması, bölgemizde yaşanan şiddet olaylarında teşviki arttırmaktadır. Medine Kara davası yeniden açılmalı, olay aydınlatılmalıdır. Koca şüpheli olarak görülmeli ve detaylı otopsi yapılmalıdır.

  Bizler İskenderun Kadın Platformu olarak erkeklerin kadınları katletmesine, devletin koyduğu yasalarla erkekleri korumasına, hayatın her noktasında olan kadınların aramızdan ayrılmasına izin vermeyeceğiz. Platform olarak Medine Kara’nın intiharı aydınlatılıncaya kadar davanın takipçisi olacağız. Her gün bir kadın cinayetiyle uyanmayacağız. Örgütlü gücümüzle kadın cinayetlerini durduracağız” dedi. (Haber: Helga TERBİYELİ)

  CEVAPLA

  Please enter your comment!
  Please enter your name here