Tatil Günlerinde Çalışma Ruhsatı İçin Başvurular Bugün Sona Eriyor

0
189

belediye açıklama2İskenderun Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü, 394 Sayılı Hafta Tatili Kanunu uyarınca Pazar günü işyerini açmak isteyen esnafların Hafta Tatili Ruhsatı için başvurusunun 31 Ocak 2014 Cuma günü sona ereceğini hatırlattı.

18 Aralık 2013 Çarşamba gün ve 28855 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan, 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu’nda yer alan Tatil Günlerinde Çalışma Ruhsatı Harcı, Bakanlar Kurulu’nun Kararıyla belirlendi.

Bakanlar Kurulu kararına dayanarak, İskenderun Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü’nden konuyla ilgili yapılan duyuruda; “İskenderun Belediyesi sınırları içerisinde faaliyet gösteren esnafların Hafta Tatili Kanunu uyarınca 01.01.2014 tarihinden 31.01.2014 tarihine kadar İskenderun Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürlüğüne başvurarak Hafta Tatili Ruhsatı almaları gerekmektedir. Aksi takdirde 01.02.2014 tarihinden itibaren yapılacak denetimlerde Hafta Tatili Ruhsatı olmayan esnaflar hakkında yasal işlem yapılacaktır” ifadesine yer verildi.

Hafta Tatili Ruhsatı için istenen evraklar; şirket ise işyeri açma ve çalışma ruhsatı, vergi levhası, Ticaret Oda Kaydı, şahıs ise; işyeri açma ve çalışma ruhsatı, vergi levhası, esnaf sicil ve oda belgesi olarak bildirildi.

Ölçü ve tartı aletleri bulunduran ve kullanan mükelleflerin Şubat ayının sonuncu günü mesai saati bitimine kadar beyanname ile müracaatta bulunmaları gerektiği hatırlatıldı.

İskenderun Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü’nden konuyla ilgili yapılan duyuruda, şu ifadelere yer verildi:

“Kullanmaya, satmaya hazır bulunan ve iki yılda bir muayene edilerek damgalanması gereken (Masa terazi, elektronik terazi, ibreli terazi, metre, litre, kantar ve basküller) gibi Ölçü ve Tartı aletleri bulunduran ve kullanan mükelleflerin Ocak ayının birinci gününden Şubat ayının sonuncu günün mesai bitimine kadar beyanname ile Ölçüler Ayar Memurluğuna müracaatlarını yaptırmaları gerekmektedir. Müracaatlarını yaptırmayan mükellefler hakkında Ölçüler Kanunu hükümlerince yasal işlem yapılacağı duyurulur.”

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here