Tablo İçler Acısı!

0
61

türk eğitim-sen tepki2Ahlaktan ve Pedagojik Anlayıştan Yoksun Bir Şekilde Yapılan Atamalarla…

Türk Eğitim-Sen Hatay 2 Nolu Şube Başkanı Ahmet Akça, yeni eğitim ve öğretim yılının başlamasının ardından yaptıkları çalışmaları kamuoyu ile paylaştı. Eğitim-Öğretim faaliyetlerini yürüten kurum ve kuruluşlarda içler acısı tablo ile karşılaştıklarını belirten Akça, bu acı tablonun ahlaktan ve pedagojik anlayıştan yoksun bir şekilde yapılan atamalar ve okulların ehil olmayan insanların yönetimine bırakılmaları sonucu oluştuğuna dikkat çekti. Akça açıklamalarında aynen şu ifadeleri kullandı;

“Kamuoyunun bildiği üzere bu yıl okullar gecikmeli olarak 28 Eylül 2015 tarihinde açıldı. Bu tarihten günümüze kadar geçen süre içerisinde sorumluluk sahamız olan Belen, Arsuz, Payas, Dörtyol, Erzin ve İskenderun ilçemizde yaptığımız saha çalışmaları sonunda Eğitim-Öğretim faaliyetlerini yürüten kurum ve kuruluşlarda içler acısı tablo ile karşılaştık.

Çatılar Akıyor, Bodrum Katlara Su Basıyor

Yeni yapılan okulların birçoğunun eğitim-araç gereçlerinden yoksun olduğu daha kesin kabulü dahi yapılmayan okullara öğrencilerin alındığı ve bu okulların birçoğunun çatılarının aktığını, bodrum katlarını suların bastığını, sınıflarında klimaların olmadığını gördük. Ayrıca eski binalara kurulmaya çalışılan Akıllı Tahtaların alt yapı yetersizliği nedeniyle kurulamadığını, kurulanların ise kullanılamadığını tespit ettik.

Bunun yanı sıra özelliklede İskenderun’da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticilerinin baskısıyla okul öncesi sınıflarının kapattırılmaya çalışıldığını ‘Ortaokul da anasınıfının ne gereği var’ vb. konuşmalarla bir eğitimciye yakışmayan sözlerin söylendiğini tespit ettik. Bazı mahallelerde ilkokul olmaması nedeniyle anasınıflarının ortaokul bünyesinde olması kaçınılmazdır. Burada Okul Öncesi sınıflarının kapattırılmasının Özel Kreşler ile bir ilgisinin olup olmadığının araştırılması önem arz etmektedir.

Ayrıca hiçbir fizibilite çalışması yapılmadan sırf ‘ben istedim oldu!’ mantığıyla birçok okulun normal eğitime geçirilmesi nedeniyle onlarca sınıf öğretmeni Norm Kadro fazlası yapılmış öğrenciler öğretmenlerinden ayrılmış hem öğrenci hem de öğretmenler mağdur edilmiştir.

Öğrenciler, Devlet Okulundan Özel Okula Alınıyor

Diğer bir taraftan Devlet Okullarındaki yetersizliklerden bunalan; çocuklarına iyi bir gelecek hazırlamak isteyen veliler zorunlu olarak çocuklarını özel okullara almaya başlamışlardır. Bunun en büyük sebebi bir kin ile çıkarılan dershaneler yasası ve geçen yıllarda yapılan yönetici kıyımıdır. Bir gün dahi yöneticiliği olmayan kişilere ‘Sırf Benim Hanımım, Vekil Beyin Yeğeni, Meclis Üyesinin Kardeşi, Bizim Yandaşımız…’ gibi ahlaktan ve pedagojik anlayıştan yoksun bir şekilde yapılan atamalarla, okullar ehil olmayan insanların yönetimine bırakılınca bu tablolar ortaya çıkmıştır.

Yukarıda saydığımız nedenlerle eğitim-öğretime hazır olmayan veya düzgün yönetilmeyen okullardan bunalan öğrenciler okulları terk ederek başka yerlerde çare aramaya başlamışlardır. Buna en güzel örnek İskenderun’da bulunan Fen Lisesinden öğrencilerin başka okullara nakil aldırmasıdır. Bunun yanı sıra birçok Anadolu Lisesi ve Ortaokullar öğrenci yokluğu nedeniyle sınıflarını kapatmıştır. Bu kapatılan sınıflar nedeniyle onlarca öğretmen norm kadro fazlası duruma düşürülerek mağdur edilmiştir.

Sorumlu, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Yetkilileridir

Bu sorunları zamanında tespit edemeyen, uyarılarımızı dikkate almayan hala da paylaşımdan uzak, tarafgir, hukuk tanımaz bir şekilde hareket eden Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri yetkilileri bu yanlışların meydana getireceği her türlü sonucun sorumlusudur. Bu yetkilileri vicdani ve hukuki olarak takip edeceğimizi kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.”

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here