“Suriyelilerin Durumu İçin Ayrı Bir Bakanlık İhdas Edilmeli”

0
74

itso-ışid sunumu1Prof. Dr. Yavuz, “Suriye Krizinin Türkiye Ekonomisine Etkileri ve Çözüm Önerileri” Konulu Konferans Verdi

Emekli Deniz Kurmay Albay, Prof. Dr. Celalettin Yavuz İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nda “Suriye Krizinin Türkiye Ekonomisine Etkileri ve Çözüm Önerileri” konulu konferans verdi.

İTSO’da sine vizyon destekli olarak sunum yapan Yavuz;  “Suriye olaylarının ekonomik etkileri, özellikle sınır illeri olan Hatay, Gaziantep, Ş.Urfa, Mardin, Kilis gibi illerde hala sürmektedir. Ticarette her geçen gün gerilme olduğu gibi, tehlikeler de devam etmektedir. İskenderun Limanından komşu ülkelerine mutlaka seferler yapılmalı, deniz ticaretinin bu yolla arttırılması gerekir” dedi.

Son günlerde Ortadoğu’nun tehdidinde olan İŞİD olayına da dikkat çeken Prof. Dr. Celalettin Yavuz; “Amerika askerlerini terörden çekiyor, özellikle Irak’ta Şii camilerin bombalandığını görüyoruz. Dünyada en fazla terör olaylarının cereyan ettiği Irak’ta yaşanan bu olaylarda Amerika gün gelecek ve Irak’tan ayrılacak deniliyordu ama başka bir şapka ile Irak’a geldi. IŞİD’i kimin kurduğu önemli değil, IŞİD’i ABD de, İsrail de kullanıyor. Bugün ise IŞİD’i kuranlar yarın da yok edebiliyorlar” ifadesini kullandı.

itso-ışid sunumu2

Prof. Dr Yavuz, AKP iktidarı Suriye’deki Esad rejiminin birkaç ay içerisinde devrileceğini, azami 200 bin kişilik Suriyeli sığınmacıyla bu yükten sıyrılabileceğini düşündüğünü ancak işlerin tam tersine gittiğini vurguladı. Prof. Dr. Yavuz: “2008 yılı ortasında Irak’ta, İran’da, Kıbrıs’ta, Mısır’da, Tunus’ta, Libya’da, Ermenistan’la sınır protokolünde, Türk dünyasıyla ve ABD ile politikalarındaki yanlışlar ve isabetsizlikler, en fenasıyla Suriye politikasında da yaşanmıştır. Türkiye’de 1 milyon 300 bini aşan Suriyelilerin sayıları daha da artacaktır. Bu yerini yurdunu terk eden misafirler Hatay, Gaziantep, Kilis, Kahramanmaraş, Osmaniye gibi yakın iller başta olmak üzere belediyelerin üzerine yüklenmiştir. Belediyelerin tek başına altından kalkması mümkün olmayan bu yük için ya hükümet ayrı bir Bakanlık ya da Başbakana bağlı güçlü bir müsteşarlık ihdas etmelidir. Suriyeliler başlangıçta “insani” boyutta karşılanmışlar, ancak bugünkü yaklaşım nefret ve düşmanlık saçar hale gelmiştir” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Prof. Dr. Celalettin Yavuz, son yazdığı kitaplarını İTSO Meclis Başkanı Servet Ugutmen’e takdim ederken, İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz da Prof. Dr. Yavuz’a konferansından dolayı kahve ve fincan takımı hediye etti.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here