Süreç Hakkında Hiçbir Şey Bilmiyoruz!

0
79

Bazı temaslarda bulunmak üzere kentimize gelen CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey ve CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil, İskenderun Gazeteciler Cemiyetinde basın mensuplarıyla da bir araya geldiler. CHP Grup Başkanvekili  Tarhan, burada yaptığı açıklamada, iç ve dış politika konusunda halkın yeterince bilgilendirilmediğini savundu. “İmralı tutanakları ile ilgili yargı harekete geçecek mi?” sorusuna da yanıt veren Tarhan, “Harekete geçecek babayiğit savcı göremiyorum” dedi.

Halkın haber alma özgürlüğünün engellenmek istendiğini ileri süren Tarhan; “Demokrasi sadece sandıktan ibaret değildir. Basın demokrasinin vazgeçilmez bir unsurudur. Burada basına büyük görevler düşüyor. Anadolu basını zor şartlar altında görev yapıyor. İskenderun’a ‘savaşa hayır’ mesajı vermek için geldik. Biz savaşsız, barış ve huzur dolu bir dünya istiyoruz” diye konuştu.

Başbakan Soruların Cevaplarını Vermelidir!

Bir gazetecinin ‘İmralı tutanakları hakkında görüşleriniz nedir?’ şeklindeki sorusu üzerine Tarhan, şu ana kadar tekzip edilmiş bir metin olmadığını, bu konuda iktidar kanadından ve BDP tarafından bir yalanlamanın gelmediğini söyledi. Süreç hakkında hiçbir bilgi alamadıklarına değinen Tarhan; “Bu ‘süreç’ denilen olayda muhalefet olarak ne yapıldığını hiç bilmiyoruz. Çünkü hiç bilgi verilmiyor. Bu sürecin bazı kişilerin nefsini köreltmek için yapılmayacak kadar önemli bir süreç olduğunu, önemli bir olay olduğunu göstermesi bakımından da çok karmaşık çok boyutlu bir olay olduğunu düşünüyorum. Bu tutanağın ne olduğunu bilmiyorum, kimin sızdırdığını da bilmiyoruz. Burada çok önemli olan terörist başına kamuoyunu yönlendirmek, algı yönetmek ve bir propaganda görevi verilip verilmediğidir.

Buradan soruyorum başbakana, orada sözü geçen ve ifade edilen başbakanı vatana ihanetten tutuklatacak olan irade kimdir ya da nedir? Başbakan bu soruların cevabını vermelidir. Gücün kim veya ne olduğunu bize açıkça söylemelidir. Bu güce karşı başbakan MİT ve PKK’nın aynı gülün bağı olup olmadığını bize açıklamalıdır. Çünkü bizim siyasi muhatabımız başbakandır! Başbakan delikanlı ise korkmuyor ise bunları açıklasın” diye konuştu.

Tutanakla ilgili yargı harekete geçecek mi? Sorusuna da yanıt veren Tarhan, “Harekete geçecek babayiğit savcı göremiyorum” dedi.

CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil de parti olarak mücadelelerini Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta Barış, Cihanda Barış” ilkesi doğrultusunda sürdürdüklerini ifade ederek; “Savaşlar barış için yapılırsa bir anlam ifade eder. Ama binlerce kilometre uzaklıktan gelip bir menfaatler ve bölgesel savaş hedefleri maalesef barış ve huzur değil, karmaşa, istikrarsızlık ve huzursuzluk getiriyor” dedi.

İGC Başkanı Şehmus Aslan da İskenderun’un tarihi bir gün yaşadığını belirterek, CHP heyetini ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirtti.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here