SKY News Kanalı, Ortadoğu’yu Başkan Lütfü Savaş’a Sordu…

0
93

lütfü savaş35“Ayrıştırıcı Değil, Kapsayıcı Politikalarla Rol Model Olmalıyız”

Hatay Büyükşehir Belediye (BŞB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, başta komşumuz Suriye’de olmak üzere Ortadoğu’da yaşanan gelişmeleri dünyaca ünlü Sky News haber kanalına değerlendirdi.

Dünyanın hemen-hemen her ülkesinde izlenen kanalın Türkiye Prodüktörü Fatih Artun’a mülakat veren Başkan Savaş, özellikle Suriye’de yaşanan savaşın ilimizde ve bölgemiz genelinde yarattığı ekonomik ve toplumsal sıkıntılara değindi.

Suriye sınırından yasa dışı geçişleri ve kaçakçılığı önlemek için yapımına başlanan beton blokların iki ülke arasındaki akrabalık bağlarını koparamayacağını kaydeden Başkan Savaş, beton blokların ancak sınırdaki kaçakçılık faaliyetlerini azaltılabileceğini ifade etti.

Suriye’deki Yangından En Büyük Zararı Biz Gördük

Hataylı hemşerilerinin Suriye’de yaşanan yangına ekonomik, psikolojik ve sosyolojik açılardan baktığını vurgulayan Başkan Savaş, Suriye’de yaşanan çatışmalardan önce Hatay’ın Ortadoğu için gerek ticari gerekse de toplumsal anlamlarda bir rol model kent görevi üstlendiğini söyledi. Suriye’deki gelişmelerin Hatay’da en çok neleri değiştirdiğini de cevaplayan Başkan Savaş, küçük esnafından, ticaret erbabına, turizmden ulaşım sektörüne kadar en çok ekonomik alanlarda faaliyet gösteren hemşerilerinin rızk kapısının kapandığını kaydetti.

Hatay Suriye’ye Benzemesin Diye Elimi Taşın Altına Koydum

Toplumsal huzurun bozulmaması ve hemen yanı başımızdaki Suriye’de yanan ateşin Hatay’a sıçramaması için sağduyulu sistematik çalışmalar yaptıklarının da altını çizen Başkan Savaş; “Toplumun tüm dinamikleri ile yaptığımız sistematik sağduyu toplantıları neticesinde aklı selimin hakim olmasıyla çok şükür bir tek hemşerimizin dahi burnu kanamadı” dedi.

Başkan Savaş, Hatay’ın mezhepsel anlamda Suriye ile benzerlikler taşıdığı ve burada yaşayan Alevi vatandaşların komşu ülkede yaşanan savaş neticesinde Türkiye’nin Suriye’ye karşı izlediği dış politika da göz önüne alındığında sıkıntılar yaşayıp yaşamadığıyla ilgili olarak; “Yaklaşık bin yıllık bir geçmişi olan Hatay’ımızda, bugüne kadar ne dinsel ne mezhepsel ne de ırksal anlamda iç savaşa dönüşecek bir tablo ortaya çıkmamıştır. Beş yıla yakın bir süredir Ortadoğu’da ve özellikle Suriye’deki mezhepsel anlamda körüklenen çatışmalarda kardeşkanının dökülmesi ilimizde yaşayan Alevi kardeşlerimizi de sıkıntıya sokmuştur. Suriye’de rejime karşı muhalif olan grupların Türkiye genelinde veya Hatay özelinde mezhepsel bir çatışma çıkarma olasılığı kardeşlerimizin korkmasına doğal olarak neden olmuştur.

Hatay Yerel Seçimden Sonra Rahat Bir Nefes Aldı

Söz konusu tedirginlik, 3 yıl gibi uzun bir süre devam etmesine rağmen bugün baktığımız zaman özellikle yerel seçimlerden sonra insanların birbirine olan etnik ve mezhepsel bakışı yumuşadı. Resmi kurumlarımız ve Sivil Toplum Kuruluşlarımızla (STK) etnik ve mezhepsel ayrılıkların herhangi bir çatışma ortamına mahal vermemesi için elimizden gelen her türlü çabayı ortaya koyduk. Yaklaşık 16 aydan bu yana da tüm etnik ve mezhepsel farklılıklarımız Hatay’ın mozaik yapısına uygun olarak huzur, barış ve güven içerisinde birbirlerine yan gözle bakmadan yaşamlarını devam ettirmekteler” ifadelerini kullandı.

Türkiye olarak Ortadoğu’da ve dünyanın farklı noktalarında daha kapsayıcı bir bakış açısının geliştirilmesi gerektiğini savunan Başkan Savaş, uygulanacak dış politikada dinsel, etnik ve mezhepsel yaklaşımların terk edilerek ülkenin bekası ve menfaatleri doğrultusunda dünya huzuruna katkı sağlayacak yaklaşımların geliştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Türkiye’nin özellikle İslam Dünyası ve Ortadoğu üzerinde bugüne dek modern hayatı temsil eden bir ülke konumunda olduğuna dikkat çeken Başkan Savaş, son 5 yılda yaşanan gelişmelerle bu prestijli konumun arttırılması yerine azaltılarak ülkeye kötü imajlar iliştirildiğini sözlerine ekledi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here