“Selin Bıraktığı Hasar Ağır!”

0
46

arsuz-il koordinasyon1Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Sel Felaketinin Yarattığı Tahribatı İl Koordinasyon Kurulu’na Rapor Şeklinde Sundu…

Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, ilçede yaşanan sel felaketinin yarattığı tahribatı İl Koordinasyon Kurulu’na rapor şeklinde sundu.

Culha, Hatay Valisi Ercan Topaca başkanlığında gerçekleştirilen 2015 yılının ilk “Planlama ve Koordinasyon Kurulu Toplantısında” ilçede yaşanan selin verdiği zararı tam anlamıyla gözler önüne serdi. Culha, 5-8 Ocak 2015 tarihleri arasında meydana gelen yoğun yağışlardan dolayı ilçede yaşanan üçüncü ve en şiddetli sel felaketinin verdiği hasarın büyümesinde dere ve çay ıslahının yapılmamasının ve bunların tahkimatının eksikliğinden kaynaklanan taşmaların büyük etkisi olduğuna dikkat çekti. Başkan Culha, gerekli tedbirlerin titizlikle ilgili tüm kurumlar tarafından alınmasının önemine de vurgu yaptı. Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, İl Koordinasyon Kuruluna sunduğu raporda yaşanan sel felaketinin yarattığı tahribatı şöyle dile getirdi:

*Höyük, Hacıahmetli, Gözcüler, Avcılarsuyu, Arpagedik, Arpaçiftlik, Uluçınar Mahallelerimizdeki dere-çayların ıslah ve tahkimatının eksikliğinden kaynaklanan taşmalar nedeniyle bu bölgelerdeki evler ve bahçeler sular altında kalmıştır.

*Daha önce yaşadığımız sel felaketinde hasar gören Höyük Köprüsü tamamen yıkılmıştır. Arsuz’un ana köprüsünün yan tarafındaki istinat duvarının çökmesinin yanı sıra, bu köprüde hasar olduğu düşünülmekte olup incelemeye alınması gerekmektedir.

*Arsuz Çayı üzerinde bulunan yaklaşık 12 balıkçı teknesi batmış ve birçok teknede hasar görmüştür.

*Haymaseki Mahallemizde heyelan meydana gelmiş, 8 adet ev oturulamaz durumda olduğundan boşaltılmıştır. Bu mahallenin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca zemin açısından incelenmesi gerekmektedir.

*Avcılarsuyu Mahallemizde dere üzerindeki köprü geçişi ve mahalledeki parke yollar tahrip olmuştur.

*Üçgüllük’te Ada ve Tülek Mahallesi’ndeki dere kenarındaki yollar tahrip olmuştur. Dere-Çay kenarındaki elektrik direkleri yıkılmış, ağaç devrilmeleri sonucu elektrik telleri kopmuş, içme suyu şebekeleri zarar görmüştür.

*Arsuz-İskenderun bölünmüş yol çalışmalarından kaynaklanan deşarj kanallarının eksikliğinden dolayı memba tarafında kalan ekili araziler ve evler su altında kalmıştır.

*Bu yağış sırasında Belediyemiz, Büyükşehir Belediyesi’ne ait iş makineleri ve çevredeki iş adamlarından sağlanan iş makineleri ile müdahale edilmeye çalışılmıştır.

*DSİ’nin 3 adet dozer ve 1 ekskavatörü bölgede bulunmakta olup, buna ilave olarak 3 dozer ve 1 ekskavatör ilavesi daha gerekmektedir.

*Islah ve tahkimat projeleri yapım sürecine geçinceye kadarki sürede dere ve çayların zayıf kısımlarının taş ile tahkimatı gerekmektedir.

*İlçemiz ve Büyükşehir Belediyemiz mahalle içinde kalan ve taşkına sebep olan dereler üzerindeki yol geçişlerini kaldırarak, dere genişliğinde betonarme ve tek açıklıklı şeklinde menfez geçişi yapımına başlamıştır. Bu kapsamda Madenli Mahallesinde 3, Beyköy Mahallesinde 1, Hacıahmetli Mahallesinde 2, Avcılarsuyu Mahallesinde 2, Arsuz-Konacık yolu üzerinde 3 adet değişik boyutta menfez yapımı bitirilmiş veya yapımı devam etmektedir. Bu kapsamda diğer mahallelerimizde tespiti yapılan 42 adet menfez yapımı da programa alınmıştır.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here