Şahin; “Cemaat Yurtları Can Yakmaya Devam Ediyor!”

0
23

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay Milletvekili Suzan Şahin, üniversite öğrencisi Enes Kara’nın kaldığı cemaat yurdunda yaşadığı baskılar nedeniyle yaşamını son vermesinin ardından, istismar, intihar, taciz, cinayet ve baskı ile sürekli gündeme gelen ve AKP hükümetleri döneminde sayıları artan cemaat ve tarikat yurtlarını meclis gündemine taşıdı.

Dindar ve kindar nesiller yetiştirmeyi amaçlayan iktidarı sert bir dille eleştiren Şahin, hükümetin politikalarının gençleri tacize, tecavüze, istismara, intihara, umutsuzluğa sürüklediğini söyledi.

Konuyu meclis gündemine taşıyan Şahin; “AKP hükümetleri döneminde sayıları artan cemaat ve tarikat yurtları istismar, intihar, taciz, baskı ile sürekli gündeme gelmiş, Karaman’da Ensar Vakfı’na bağlı yurtta 45 çocuğun tecavüze uğraması ve Aladağ’daki cemaat yurdunda çıkan yangında 11 öğrencinin yaşamını yitirmesi yaşanan en acı örnekleri oluşturmuştur.

Bu yurtlarda yaşanan baskıların son örneği de Elazığ’da yaşanmıştır. Hatay’ın Payas ilçesinden hemşerimiz olan, Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencisi 20 yaşındaki Enes Kara kardeşimiz, 11 Ocak 2022 tarihinde kaldığı yurtta yaşadığı baskılar ve gelecek kaygısından dolayı “yaşama sevincimi alıyor, özgür hissetmiyorum” diyerek maalesef hayatına son verdi.

Elazığ’da bir binanın 7’inci katından atlayarak intihar eden Kara, olaydan önce çektiği videoda kaldığı Nur cemaatine ait yurtta baskılara maruz kaldığını ve psikolojik olarak yorulduğunu belirtip, yürekleri dağlayarak yaşamına son verdi. Kendileri saraylarda yaşayıp çocukları jetlerle, son model arabalarla gezen, uyuşturucu partileri ve lüks hayatlarıyla gündeme gelenler bu ülkenin geleceği evlatlarımızı tacize, tecavüze, istismara, intihara, umutsuzluğa sürüklüyor” dedi.

Gençler Tarikat ve Cemaatlerin Kucağına Sürükleniyor

Türkiye’de eğitim sisteminin en önemli sorunlarından birisisinin barınma sorununu söyleyen Şahin, öğrencilerin “barınamıyoruz” eylemleri ile gösterdiği tepkiler yanında resmi verilerle de bu açığın görüldüğünü, muhalefet olarak defalarca gündeme getirmelerine rağmen gençlerin tarikat ve cemaat yurtlarına AKP hükümeti tarafından bilinçli olarak yönlendirildiğini iddia etti. Her şehre bir üniversite politikası nedeniyle sayıları hızla artan üniversitelerin, barınma sorununu daha da artırdığını, devlet yurtlarının kapasitelerinin yetersiz oluşu nedeniyle bu yurtlara yerleşemeyen öğrencilerin, yüksek ev kiraları ve pahalı özel yurtlar nedeniyle büyük sorun yaşadığının altını çize CHP’li Şahin; ‘‘Türkiye’de 8 milyon 240 bin 997 üniversite öğrencisi kapasitesi 696 bin 966’da kalan devlet yurtlarında yer bulamamaktadır. Devlet yurtlarının toplam kapasitesinin üniversite öğrenci sayısına oranının yüzde 8,2, öğrenci sayısının devlet yurdu kapasitesine oranının yüzde 20 olarak kaldığı ülkemizde öğrenciler barınma konusunda büyük sorun yaşamaktadırlar. Hayalleri olan üniversitelere yerleşen öğrenciler barınma sorunlarını devlet yurtları ile çözemediği için cemaat ve tarikat yurtlarına mecbur kalmaktadır. Türkiye’de bulunan 4 bin 406 özel yurdun 3 bin 331’i de vakıf ve derneklere ait bulunmaktadır” diye konuştu.

‘Dindar ve Kindar Nesil Gayesi Gençliği Yok Ediyor’

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2012 yılında, partisinin gençlik teşkilatının kongresine verdiği “Dininin, dilinin ve kininin davacısı bir gençlik” yetiştireceğiz mesajını da hatırlatan Şahin; “Hepimizi isyan ettiren bu ölüm, baskılar ve gelecek kaygısı ile gençlerimizin yaşadıkları sıkıntıları gözler önüne seriyor. Tarikat ve cemaat yurtlarındaki rezillikleri; tacizi, tecavüzü, cinayeti gördük. Görmeye de maalesef devam ediyoruz. Hiçbir gencimiz Enes Kara gibi cemaat/tarikat/vakıf yurtlarına mahkûm olmamalı, kendisini risk altında hissederek umutsuzluğa kapılmamalı. Bir evladımızı daha tarikat ve cemaatlerin denetimsiz yurtlarında kaybetmeye tahammülümüz yok!

Enesleri CHP iktidarında kurtaracak, nefes alabilecekleri özgürlüklerine kavuşturacağız. Bir daha hiçbir Enes çaresizliği tatmasın, karanlıkta kalmasın diye iktidarımızın ilk yılında TOKİ yeterli yurtları inşa edecek. Yaşadıklarımız tesadüf değil! Özgür yaşamak her gencimizin hakkıdır ve Enes’in vebali ‘dindar ve kindar nesiller yaratacağız’ diyenlerin boynunadır!” dedi.

Şahin, Şu Sorulara Cevap Aradı…

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin meclise sunduğu önergesinde Milli Eğitim Bakanı ile Gençlik ve Spor Bakanından şu sorulara cevap istedi;

“Cemaat, tarikat ve vakıf yurtlarında yaşananlara ilişkin kapsamlı bir soruşturma yapılacak mıdır?

Cemaat, tarikat ve vakıf yurtlarına 2002-2021 yılları arasında verilen destek ne kadardır? Söz konusu yurtlara sağlanan destekler neden devlet yurtlarının kapasitesinin arttırılması, yeni devlet yurtlarının açılması için kullanılmıyor?

2002-2021 yılları arasında vakıf ve derneklere ait yurt sayısı nedir? Bu yurtların kaçı kayıt dışı faaliyet göstermektedir? Kaçı hakkında inceleme ve soruşturma yapılmıştır? İnceleme ve soruşturma açılan var ise bunlar için hangi işlemler yapılmıştır, kaçı kapatılmıştır?

Vakıf ve derneklerle yapılan protokoller iptal edilecek midir?

Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği’nin gözden geçirilerek vakıf ve derneklere verilen teşviklerin yeniden düzenlenmesi söz konusu olacak mıdır?

Öğrenciler için tehlikelere davetiye çıkaran cemaat ve tarikatlara bağlı vakıf ve dernek yurtlarının önüne geçilebilmesi için ne yapılması düşünülüyor?

Öğrencilerin yurt ihtiyacının devlet tarafından giderilmesi konusunda bir çalışmanız var mıdır?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından vakıf ve derneklere bağlı yurtlar ne kadar sıklıkla denetlenmektedir? Söz konusu yurtlara sıkı bir denetim yapılıyor mu?

Milli Eğitim Bakanlığı teftiş sisteminde yeni ve daha etkin düzenlemeler yapılması düşünülüyor mu?

Sosyal etkinlikler yönetmeliği tedbirleri de kapsayacak şekilde yeniden gözden geçirilecek mi?” (Haber Merkezi)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here