Eğitim-Sen’den Bordro Yakma Eylemi!

0
16

“Geçinemiyoruz! İnsanca Yaşamaya Yetecek Bir Ücret için Bordrolarımızı Yakıyoruz!”

Eğitim-Sen İskenderun Şubesi, Sağlıklı Yaşam Parkında (Güvercinli Park) bir basın açıklaması yaprak, Ocak 2022 maaşlarındaki artışın yetersizliğini vurguladı. Yapılan fahiş zamların geri alınması gerektiğini de belirten sendika üyeleri, tepkilerini maaş yakarak gösterdi.

Bordro Yakma eyleminde konuşan Eğitim-Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal, bin bir türlü zorluk içinde borçla harçla ayakta kalmaya çalışırken yeni yıla gözlerimizi fahiş zamlarla açtığımızı vurguladı.

Poşetlerimiz Küçüldükçe Küçülüyor

Alış verişlerde poşetlerin her geçen gün küçüldüğüne işaret eden Ünsal; “Yılın daha ilk dakikalarında elektriğe, doğalgaza, akaryakıt ürünlerine, ulaşıma yapılan astronomik zamların şokunu atlatmadan her yanımız adeta zam kasırgası ile sarıldı. Her alış verişte cebimizden çıkan para artarken poşetlerimiz küçüldükçe küçülüyor.

TÜİK rakamları bile son 19 yılın en yüksek enflasyonunu gösteriyor. Ancak çarşıya, pazara, mutfağa yansıyan zamlar yaşadığımız hayat pahalılığının TÜİK enflasyonun en az iki katı olduğunu gösteriyor. Hem açlık hem de yoksulluk sınırı %55 arttı. Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 4 bin TL’yi, yoksulluk sınırı 13 bin TL’yi, bekar bir çalışanın yaşam maliyeti 5 bin TL’yi aştı.

Halkın cebinden alınıp piyasaya sürülen milyarca dolarla döviz kuru 3-4 puan düşürüldü. Buna rağmen yılın başında 7,40 TL olan dolar kuru 13 TL üzerinde kalmaya devam etti” diye konuştu.

Dolarla Maaş Almıyoruz Ama…

Zam sağanağını devam ettiğini de vurgulayan Ünsal; “Maaşımızı Dolarla almıyoruz ama tükettiğimiz her şey döviz fiyatlarına göre artıyor. Üstelik kurdaki kısmi düşüşe rağmen, başta akaryakıt ürünleri olmak üzere iğneden ipliğe zam sağanağı devam ediyor.

Yeni yılın ilk dakikalarında elektriğe %50 ile %127 arasında (ortalama %80), doğalgaza %25, vergi, resim ve harçlara %36, köprü geçiş ücretlerine %25 zam yapıldı. Son bir haftadaki katmerli zamlar, Asgari Ücrete yapılan %50,4 artışı bile çoktan eritti.

Buna rağmen biz kamu emekçilerine önümüzdeki altı ay için %7,5’luk maaş zammı dayatıyorlar. Enflasyon farkını öne çekmekten ibaret %2,5 artışı “refah payı” olarak sunuyorlar.

2020 başında 4 bin 450 TL, 2021 yılında 5 bin 156 TL olan ortalama kamu emekçisi maaşı bu Ocak’ta 7 bin 151 TL’ye çıkmış olacak. Ancak söz konusu maaşla alınan dolardan çeyrek altına, gıda ürünlerinden tüketim maddelerine her şeyin miktarı azalmaya devam edecek” şeklinde konuştu.

Masaya Oturanlar Taleplerinin Üçte Birine Razı Oldu

Son üç yılın bazı rakamlarını da göz önüne seren Şube Başkanı Ünsal; “Merkez Bankasına göre Döviz 2020 Ocak’ta 1$=5,92 TL, 2021 Ocak’ta 1$=7,40 TL, 2022 Ocak’ta (10 Ocak) 1$=13,80 TL. Çeyrek Altın serbest piyasa değerleri 2020 Ocak’ta 500 TL, 2021 Ocak’ta 750 TL, 10 Ocak 2022’de 1.309 TL. Ayçiçeği Yağı TÜİK-TÜFE ve piyasa fiyatları 2020 Ocak’ta 50 TL, 2021 Ocak’ta 75 TL, 10 Ocak 2022’de 160 TL.

Yıllardır gerçek enflasyonu iliklerimize kadar yaşadık. Yaşamaya devam ediyoruz. Ama maaşlarımız hep bir yerlerden sipariş edilip TÜİK tarafından masa başında belirlenen rakamlara göre artırıldı. Üstelik Ali Cengiz oyunları ile belirlenen bu rakamlara göre belirlenen enflasyon farkını almak için bile altı ay beklemek zorunda bırakıldık.

Maaş artışlarımızı yaşadığımız hayat pahalılığını yansıtmayan, resmi enflasyon rakamlarına endeksleyen mutabakatlara hiç sıkılmadan “toplu sözleşme” dediler. ‘Yetkili’ sıfatı ile masaya oturanlar mangalda kül bırakmayan laflar ettiler. Ancak her seferinde ya maaş artışlarımızı TÜİK rakamlarına indirgeyen mutabakatlara imza koydular ya da danışıklı dövüş oyunları ile son sözü hükümete bırakan Hakem Kuruluna attılar. Talep ettikleri maaş artışı oranının üçte birine imza attıkları son mutabakatı bile “bütçeden hakkımızı, refahtan payımızı aldık” diyerek cilalamaktan geri durmadılar.

Sonuçta fatura, daha fazla yoksullaşma, daha fazla güvencesizleşme olarak hepimize kesildi. Maaşlarınızdaki erime yerini buharlaşmaya bıraktı. Yoksulluğumuz arttı. Sadece son bir hafta içinde yaşadığımız fahiş zamlar refah payı aldatmacasını çoktan yutmuş bulunuyor.

Tek Çıkış Yolu Ortak Mücadele

Buna rağmen hala önümüze sahte enflasyon rakamlarını koyanlara, iğneden ipliğe zam kasırgası yıllardır süren yangının ateşini her gün daha fazla körüklerken “yapılan artış ateşi bir miktar alır fakat közü söndürmeye yetmez” diyenlere “ARTIK YETER” diyoruz!”

Gittikçe ağırlaşan koşullarda bırakalım altı ay sonrasını yarın nasıl bir ülkeye uyanacağımızı bilmiyoruz. Bu karanlık tabloda GEÇİNEMİYORUZ!  NEFES ALAMIYORUZ! Üstümüze çöken bu zifiri karanlıktan tek çıkış yolumuz hangi sendikanın üyesi olursak olalım, yetkinin asıl sahipleri olarak bir araya gelmemizden ortak mücadeleyi yükseltmemizden geçiyor!” değerlendirmesinde bulundu. Konuşmanın ardından sendika üyeleri bordro yaktı.

Eğitim-Sen’in son üç yıldaki ortalama maaş ve bu ortalama maaş ile alınanların yer aldığı tablosu şu şekilde açıklandı:

2020 Ocak 2021 Ocak 2022 Ocak
ORTALAMA MAAŞ 4.450 5.156 7.151

ORTALAMA MAAŞ İLE ALINAN

  2020 Ocak 2021 Ocak 2022 Ocak
Dolar 752 697 518
Çeyrek Altın (Adet) 9 6,8 5,5
Ayçiçeği yağı (5 litre) 89 69 45
Yumurta (30 adet- koli) 278 246 179
Tavuk Eti (kg) 371 344 247

(Haber: İlyas Edip TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here