Rektör Güder “Işılay”ı Doğal Ortamına Bıraktı

0
72

mkü-dağ ceylanıKırıkhan’da doğum yaptıktan sonra Çoban Şaban tarafından hasta halde bulunan ve ‘Işılay’ adı verilen Hatay dağ ceylanı, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Veterinerlik Fakültesi’ndeki tedavisinin ardından Rektör Salih Güder’in de yer aldığı bir heyet tarafından doğal yaşam alanına bırakıldı.

Gazella Gazella cinsi olan ceylanın doğal yaşam alanına bırakılması ile ilgili açıklamada bulunan Rektör Güder; “Doğal döngüsü içerisinde hayatını sürdürmekte olan tüm canlıların en az insan kadar bitkiler kadar hayata tutunmaya ve hayatta var olmaya hakları vardır. Biz bilim insanları olarak bu hakkın korunması geliştirilmesi ve geniş kitlelere anlatılabilmesi için çeşitli düzeylerde çalışmalar yürütmekteyiz” diye konuştu.

Fakültelerinin kliniğinde tedavi edilen dağ ceylanına kontrol amaçlı takip cihazı taktıklarını belirten Veterinerlik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Kürtül ise “Ceylanın buradan koşarak uzaklaşmasını izlemek bizim için de gerçekten mutluluk verici bir durum. Biz veteriner fakültesi kliniği olarak yöremizde endemik tür bağlamında yaşayan canlıların ceylan, kaplumbağa gibi hayvanların kliniğimize getirildiğinde tedavilerini yapıp doğal ortamına bırakıyoruz. Bu bağlamda bu çevrede yaşayan insanlarımızdan özellikle de bu endemik türlerle ilgili olarak herhangi bir yaralanma ve hastalık durumunda bize bilgi vermelerini rica ediyoruz” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Hatay Şube Müdürü Cüneyd Çağlar ise; “Doğa Koruma Milli Parklar 7. Bölge Müdürlüğü olarak sorumluluk alanımızda yaşayan yaban hayvanlarıyla ilgili hastalanma ve yaralanma gibi durumlarda hayvanları Mustafa Kemal Üniversitesi Veteriner Fakültesine nakledip burada tedavileri ve rehabilitasyonları tamamlanan hayvanların doğaya salınımını gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

Doğal yaşam alanı olan Kırıkhan’a bağlı İncirlik Köyü Bostandağı mevkisine bırakılan Gazella Gazela türü ceylan doğal ortamına bırakıldığı andan itibaren koşarak gözlerden kayboldu.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here