Orman Bölge Müdürlüğü Basın Mensuplarını Bilgilendirdi…

0
38

Koç; “İnsanlarımızın Daha Dikkatli ve Duyarlı Olmalarını İstiyoruz

Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Mustafa Koç, Orman Bölge Müdürlüğünün, Orman Yangınları ile Mücadelesi kapsamında 2021 yılı yangın sezonu hazırlıkları hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Koç, ilk olarak kahvaltıda basın mensuplarıyla bir araya gelirken, kahvaltı programına İskenderun Kaymakamı İskender Yönden de katılım gösterdi.

Kahvaltı sonrası, Orman Yangınlarına Müdahale Helikopteri ile gazeteciler gruplar halinde bölge üzerinde yaklaşık yarım saat uçuruldu.

Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Mustafa Koç ile Hatay Vali Muavini Yusuf İzci, Arsuz Kaymakamı Musa Sarı ve diğer Orman ilgilileri Arsuz Orman Müdürlüğünde, Orman Yangınlarına Müdahale konusunda basın mensuplarını bilgilendirdi.

Orman Bölge Müdürlüğü olarak yangına hassas bir coğrafyada olduklarını kaydeden Orman Bölge Müdürü Mustafa Koç; “Müdürlük olarak Orman yangınlarında etkili bir mücadele ortaya koyuyoruz. Orman yangınlarıyla hem havadan, hem karadan, teknolojinin son imkanlarını kullanarak mücadele ediyoruz. Bölge Müdürlüğümüz bünyesinde 533 işçi, 47 arazöz, 18 su tankeri, 74 ilk müdahale aracı, 8 dozer, 7 greyder ve 5 treylerin kara gücünü oluşturuyor. Bölge Müdürlüğümüz bünyesinde yangınları erken fark edebilmek ve anında müdahale gerçekleştirmek için 16 yangın gözetleme kulemiz de personellerimiz tarafından nöbet tutulmakta ve ayrıca bu yıl ilk kez Bölge Müdürlüğümüz Antakya orman işletme müdürlüğümüz sınırları içerisinde 4 adet insansız yangın gözetleme kulesinin kurulumu yapılarak gözetleme faaliyetlerine başladık. Bölge Müdürlüğü olarak orman yangınlarına havadan da müdahale etmek için 2 adet yangın söndürme helikopteri 1 adet amfibi uçak bulunmaktadır. Ayrıca 2021 yılında Bölge Müdürlüğümüz bünyesinde 1 adet İHA ormanlarımızı gözetleme çalışmalarında bulunmakta ve anlık bilgi aktarımı yapmaktadır” dedi.

Dünyada iklim değişikliği ve kuraklık sebebiyle 2020 yılında tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sıcak ve kurak bir yıl geçtiğini kaydeden Koç; “Ülkemiz Akdeniz iklim kuşağında yer alıp, yangın riskinin yüksek olduğu ülkelerden birisidir. Özellikle Akdeniz ve Eğe Bölgesi sahile yakın yerler yangına birinci derecede hassas bölgelerdir.

Hatay İlimizde 2020 yılında toplam 101 adet orman yangın meydana gelmiş 4.978 hektar ormanlık alan zarar görmüştür. 4.878 hektarı Samandağ, Belen ve İskenderun yangınlarında yani sadece 3 yangında meydana gelmiştir. Bu üç yangında 25’i hava aracı olmak üzere 1.127 araç, 2.400 personel, 183 saat süreyle mücadele etmiştir.  Hava araçları 28.000 ton, kara araçları yaklaşık 43.000 ton su atmıştır. Bu yangınlarda yangına ulaşabilmek için 200 kilometre yol yapılmıştır.

Hatay ilimizde 2020 yılının eylül ve ekim aylarında meydana gelen 3 büyük yangın sonucunda Orman İşletme Müdürlüklerimiz tarafından yangında zarar gören ağaçların sahadan uzaklaştırmak işine başlamıştır. Üretim çalışmalarında Samandağ yangınındaki alanın % 90’nı bitirilmiştir. Belen yangın sahasında alanın %100’ü, İskenderun yangınındaki alanın % 80’nin üretimleri bitirilmiştir.

Bu sahalarda üretimi biten alanlarında aynı anda fidan dikim yapılabilmesi için toprak hazırlığı işine başlanmıştır. Yanan alanların yaklaşık 1 / 4 tabii yollarla gençleştirilmiştir. Bu sahalara 2.500 kilogram tohum ekilmiştir. Yanan alanların geri kalan 3 /4 ise fidan dikilerek gençleştirilecektir.

Fidan dikilecek sahaların %65 nin toprak işlemesi yapılmıştır. Geri kalan kısımlarda toprak işlemeleri devam etmektedir. Toprak işlemesi yapılan sahalarda 2021 yılı Mart ayının sonuna kadar 1.250.000 adet fidan dikilmiştir. Geriye kalan sahalara yılsonuna kadar, dikim mevsiminde 4.750.000 adet daha fidan dikilerek yanan sahalar yeşillendirilecektir.

2021 yılında Hatay ilimizde bugüne kadar 28 adet örtü yangını meydana geldi, bu yangınlarda 39 hektar ormanlık alan zarar gördü. Orman Genel Müdürlüğümüz politikası gereğince yanan sahalarımız aynı yıl içerisinde ağaçlandırıyoruz. Maalesef Orman Yangınlarımızın en büyük sebebi insan kaynaklıdır, insanlarımızın daha dikkatli ve duyarlı olmalarını istiyoruz. Vatandaşlarımız herhangi bir yangın gördükleri anda 112 veya 177 hatlarını ücretsiz arayarak bizleri bilgilendirirler ise bizler yangına en yakın müdahale ekiplerimiz ile müdahale ederiz ve yangın büyümeden söndürebiliriz” şeklinde açıklamalarda bulundu. Bilgilendirme sonrası küçük çaplı bir Yangın Söndürme Tatbikatı da icra edildi. (Haber: Doğan SÜSLÜ-İlyas Edip TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here