Okullarda Bulaşıcı Hastalıklara Dikkat!

0
88

gelişim-çocuk gribiYaklaşan kış aylarıyla beraber, çocuklarda sıkça görülen gribal enfeksiyonlara karşı anne babalara uyarıda bulunan Özel İskenderun Gelişim Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Emin Turhan, bu salgınlara karşı alınabilecek en iyi önlemin grip aşısı olduğunu ifade etti.

Soğuk havalarla birlikte; öksürük, yüksek ateş ve burun tıkanıklığı şikâyetlerle gelen çocuklarda artış yaşandığına dikkat çeken Uzm. Dr. Emin Turhan, altı aydan büyük çocuklara mutlaka grip aşısı yaptırmanın gerektiğini vurgulayarak; “Okul sezonuyla birlikte, bulaşıcı enfeksiyonlarla sıkça karşılaşmaktayız. Grip, bulaşıcı olan ve ateşle seyreden, salgınlara yol açan bir solunum yolu hastalığıdır. Özellikle sonbahar ve kış başlangıcında karşılaştığımız gribal enfeksiyonlar, yeterli tedbirler alınarak, ciddi oranda azaltılabilinir. Bu nedenle tüm okul çocuklarına kış mevsimi öncesinde her yıl rutin grip aşısı yaptırmalarını önermekteyiz” açıklamasında bulundu.

“Hijyene Önem Verilmelidir”

Bulaşıcı hastalıklarla mücadelede hijyenin önemine değinen Uzm. Dr. Emin Turan; “Kişisel hijyen, bulaşıcı hastalıkların vücuda bulaşmasını önlemede büyük rol oynamaktadır. Özellikle tuvaletten sonra iyi yıkanmamış ellerde kalan mikroplar, pek çok bulaşıcı hastalığın yayılmasına neden olmaktadır. Bu sebeple el hijyenine dikkat ederek, bulaşıcı hastalıkların önlenmesini sağlayabiliriz. Ayrıca çocuklar, kalabalık ve kapalı ortamlarda birlikte oldukları için gribal enfeksiyon riski de artmaktadır. Bu nedenle, çocuklar teneffüs aralarında mutlaka açık havada bulunmalı, giyimine dikkat etmelidir” dedi.

“Hasta Çocuğunuzu Okula Göndermeyin”

Bulaşıcı hastalık tanısı konan çocukların, hasta olduğu süre içerisinde okula gönderilmemesi konusunda uyarıda bulunan Uzm. Dr. Turhan, ayrıca çocuklarda herhangi bir hastalık ortaya çıktığı anda, okul yetkililerinin bu durumdan haberdar edilmesi gerektiğini belirtti.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here