NATO ‘Çuval Eylemini’ Normal Karşıladı

0
85

Suriye sınırına yerleştirilecek Patriot Savunma Sistemi için Türkiye’de bulunan Alman askerlerine karşı yapılan eyleme Brüksel’den yanıt geldi. İskenderun’da 7 Alman askerine yapılan saldırı NATO‘nun da gündemine girdi. Brüksel‘de gazetecilerin sorularını yanıtlayan NATO’nun üst düzey yetkililerinden Tuğgeneral Gary Deakin, tepkilerin normal olduğunu söyledi ve gösterilerin görevlerini etkilemeyeceğini kaydetti.

NATO Sözücü Oana Lungescu da, askerlerin tehlikeli bir durum yaşamadığını ve Türk makamlarının profesyonel müdahalesi sonrası sorunun çözüldüğünü ifade etti. Tepkilerin normal olduğunu ancak şiddetin hiçbir şekilde meşru kılınamayacağını ifade eden Lungescu; “NATO, demokrasinin müttefikidir. O nedenle biz herkesin tepkisine saygı duyuyoruz. Ancak şiddet olaylarının hiçbir gerekçesi olamaz. NATO, Türkiye’yi ve Türk vatandaşlarını korumak için orada” dedi.

Almanya İse Tepki Gösterdi

Olayla ilgili Alman Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise ‘Türkiye’den, burada görev yapan askerlerimizin güvenliğini temin etmesini bekliyoruz’ ifadelerine yer verildi. Bakanlık sözcüsü Stefan Paris; “Türkiye’de ifade özgürlüğüne tümüyle saygı duyuyoruz ancak ifade özgürlüğünün şiddete dönüşmesi kabul edilemez, bu hiçbir şekilde haklı gösterilemez” şeklinde konuştu.

NATO’nun Patriot görevi için İskenderun’da olan Alman askerlerinin başına çuval geçirmek isteyen göstericiler, polis tarafından etkisiz hale getirilmişti. Suriye sınırına yerleştirilecek Patriot Savunma Sistemi için 300’e yakın Alman askerinin Kahramanmaraş’ta görev yapacağı öğrenildi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here