MKÜ’de Özel Yetenek Sınavı Başladı

0
573

mkü yetenek sınavıMustafa Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi (Resim – Heykel bölümü) ve Eğitim Fakültesi (Resim İş Öğretmenliği) Özel Yetenek Sınavı başladı.

26-28 Ağustos tarihleri arasında iki aşamalı olarak yapılmakta olan sınavın, 26 Ağustos’taki birinci aşamasında “Desen” sınavının yapıldığı, sonuçların 27 Ağustos’ta açıklanacağı belirtildi.

Desen Sınavı ile ilgili yapılan bilgilendirmede; “Canlı modele bakılarak yapılan bu sınav, eleme niteliği taşımaktadır. Adayların, 50 x 70 cm boyutundaki resim kâğıdına karakalem ile yapacakları çizimde; düzenleme, hareket, oran-orantı ve bütünlük becerileri ölçülüyor. Bu aşamada; 100 puan üzerinden değerlendirme yapılacak ve 60 puan ve üzeri alan adaylar II. aşama sınavına girmeye hak kazanacaktır” denildi.

28 Ağustos’ta gerçekleşecek olan yetenek sınavının ikinci aşamasının “Genel Kültür ve İmgesel Tasarım” sınavından oluştuğu belirtilirken; “Genel Kültür Testi; genel, güncel ve sanatsal bilgilerden oluşan, çoktan seçmeli 40 sorudan ibaret olup adayın genel kültür düzeyini ölçmektedir.

Verilen bir konuyu kurşun kalemle 35 x 50 cm boyutundaki resim kâğıdına aktarılarak, seçme niteliği taşıyan İmgesel Tasarım Sınavında; adayın hayal gücünün zenginliği, görme-algılama, hacim-kütle, ışık-gölge, perspektif ilişkileri ve bunu yansıtabilme becerileri ölçülmektedir. Sınav sonuçları, üniversitemiz web sayfasının yanı sıra Güzel Sanatlar ve Eğitim Fakültesi Dekanlığında ilan edilecektir” denildi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here