MKÜ 2014-2015 Akademik Yılı Açılışını Yaptı

0
55

mkü-akadameik açılış1Vali Topaca; “Gözü Kapalı Fikirlerin Peşinden Koşmayın, Sorgulayın”

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) 2014-2015 akademik yıl açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi. MKÜ Tayfur Sökmen Kampusu’nda gerçekleşen törende konuşan Hatay Valisi Ercan Topaca, yeni akademik yılın öğrencilere hayırlı olmasını diledi.

 Yeni akademik yılın ülkemizin refahına ve ülkemizdeki bilimin gelişmesine önemli katkılar yapmasını dileyen Topaca; “Burada görev yaptığım süre içerisinde ilimizin bütün değerlerini bir araya getirerek, güçleri birleştirerek bu güzel kentimize birlikte hizmet edeceğiz. Bu hizmeti yaparken bizim en büyük dayandığımız nokta üniversitemiz olacaktır. Üniversiteler gerek akademik çalışmalarıyla, gerek bizim uygulamada karşılaştığımız sorunlara çözüm üretme noktasında ve kentin dinamiklerini tespit etme ve geliştirme noktasında çok önemli katkıları olan kurumlardır. Üniversite adeta bir kentin amiral gemisi gibidir. Sadece bilimsel çalışmalar yapan değil aynı zamanda kentin sosyal ve kültürel gelişmesini, ufkunun açılmasını ve bir anlamda ülkemizin çok değişik yerlerinden değişik kültürlerden öğrencilerin de burada toplamak suretiyle kaynaşmayı ve dayanışmayı artıran kurumlarımızdır” dedi.

Öğrencilerin eğitimlerine devam etmesini sağlamanın asli görevleri olduğunu vurgulayan Vali Topaca; “Öğrencilerimizden bu süreçte bize destek olmalarını ve kendilerini en güzel şekilde yetiştirerek, gözü kapalı fikirlerin peşinden koşmadan, onları sorgulamalarını istiyoruz. Bu konuda öğrencilerimizden bize önderlik etmelerini yaptıkları çalışmalarla, buradaki başarılarıyla bize yol göstermelerini bekliyoruz. Her ne kadar Türkiye’nin çok değişik yerlerinden gelmiş olsalar da aralarındaki kaynaşmayı ve muhabbeti muhafaza etmelerini bekliyoruz. Kente örnek olmanızı istiyoruz çünkü sizler sürekli bilgi dağarcığı artan, okuyan, inceleyen, analiz eden belki bizlerin geç ulaştığı bilgilere, burasının eğitim yuvası olması sebebiyle en erken ulaşan insanlarsınız. Yeni eğitim-öğretim yılının öncelikle öğrencilerimize ve hocalarımıza bir kez daha başarı ve huzur getirmesini diliyorum” diye konuştu.

mkü-akadameik açılış2

MKÜ Rektörü Prof. Dr. Salih Güder de, üniversitelerin sorgulayan, araştıran, bilgiyi üreten, faydaya dönüştüren, öğreten ve küreselleşen dünyada yenileşme ihtiyacı içerisindeki toplumları bilgi toplumu kavramı etrafında kümeleştiren, bilimin ve kültür evleri olmanın yanı sıra bulunduğu bölgenin ve ülkenin sosyo-ekonomik yönden gelişimine üniversite-sanayi ve üniversite-toplum işbirliği çerçevesinde öncülük eden ilim ve irfan kurumları olduğunu belirtti.

Törene, İskenderun Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Kadir Yıldız, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hasan Koçyiğit, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, resmi kurum ve kuruluşların temsilcileri, MKÜ akademik ve idari personeli ile öğrenciler katıldı.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here