Konukoğlu; “İşi Öğrenmek İçin İlk Önce Çabalamak Gerekir”

0
289

Abdulkadir Konukoğlu, İSTE’li Öğrencilerle Bir Araya Geldi

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE)’nde “Tecrübe Paylaşımı” konulu konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu katılım gösterdi.

İSTE Denizcilik Fakültesi binası Barbaros Hayrettin Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansa, Hatay Valisi Erdal Ata, İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, üniversiteden akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli yaptı. Rektör Dereli; “Bizim İSTE’de de uygulamaya koyduğumuz “İş Dünyasıyla Entegrasyon Programının” da fikir babası Sayın Abdülkadir Konukoğlu’dur. Kendisiyle daha önce Gaziantep’te de birlikte çalışmıştık.

O zaman Gaziantep Üniversitesinde yaptığımız bir çalışma için kendisiyle birlikte olduğumuz bir programda bize Gaziantep Üniversitesi’nden kendisine başvuran çalışanlara 6 aylık bir oryantasyon programına tabi tuttuğunu, bize bunun üniversitelerde öğrenciyken yapılmış olmasının öğrenciler için daha faydalı olacağını belirtmişti. Bizde bu fikirden yola çıkarak ilk önce Gaziantep Üniversitesinde uygulamaya koyduk.

Üniversite çatısı altında intörn adı altında öğrencilerimizi son senelerinde iş dünyasıyla buluşturduk. Artık tüm Türkiye’de gerçekleştirilen intörn eğitimi olarak, bizimde “İş Dünyasıyla Entegrasyon” programı adı altında yürüttüğümüz bir çalışma oldu. Kendilerine bu konferansa katılımlarından dolayı teşekkür ediyor, öğrencilerimiz adına da iyi bir deneyim olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

Ardından SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu’nun kısa özgeçmiş ve iş hayatını anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı.

İş ve sanayi dünyasındaki tecrübelerini paylaşmak üzere söz alan Konukoğlu; “Babam beni ustanın yanına getirdi ve ustaya dedi ki; ‘Eti senin kemiği benim’ Bana da ‘Burada baba yok, baba evde, burada patron diyeceksin’ dedi. Bana altı ay süpürge tutturdular, işe yerleri süpürmekle başladım. Biz böyle çekirdekten yetişerek bugünlere geldik. Kademe kademe yükseldik. İşi öğrenmek için ilk önce çabalamak gerekir, emek harcamalısınız” diye konuştu.

Konukoğlu, babasından öğrendiği “İşin hilesi dürüstlüktür”, “Rüzgar Durdu ise asılın küreklere” ve “İyi bir yönetici olmak” başlıklarından oluşan iş ve hayat tecrübelerini öğrencilerle paylaştı.

Konferansın sonunda SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu’na programa katılımları dolayısıyla bir teşekkür plaketi verildi ve hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından program sona erdi. (Haber: Doğan SÜSLÜ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here