Kaymakam Kılınçkaya; “Kandil Geceleri, Manevi Değerlerin Güçlendiği Özel Gecelerdir”

0
66

kaymakam yalçınkayaİskenderun Kaymakam Vekili Payas Kaymakamı Hakan Kılınçkaya, Mevlid Kandili nedeniyle yazılı bir mesaj yayınladı.

Kandil gecelerinin, insanın gönlünü aydınlatan, toplumun manevi değerlerinin güç kazandığı, birlik ve beraberliğin pekiştiği, selamlaşmanın, paylaşmanın, komşuluk ve akrabalık hukukunun arttığı çok özel geceler olduğunu vurgulayan Kılınçkaya mesajında şu ifadelere yer verdi; “Milletimiz ve bütün İslam âlemi her yıl yeni bir heyecanla Yüce Allah’ın bütün insanlığa rahmet elçisi olarak gönderdiği ve peygamberler zincirinin son halkası olan Hz Muhammed (sav)’in getirmiş olduğu ilahi mesajı anlamak, ortaya koymuş olduğu eşsiz örnek ahlâkını özümsemek, ona duyulan engin ve içten sevgiyi gönüllerden sözlere ve toplumsal bilince aktarmak düşüncesiyle asırlardır onun dünyaya gelişini Mevlit Kandili olarak kutlamaktadır.

Mevlid Kandili, Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s)’in, Tevhid inancının zayıfladığı; din ve ahlaka ait bütün esasların temelinden sarsıldığı, iyilik ve güzellik adına her türlü değerin yok edildiği, her türlü kötülüğün, günahın, zulmün, vahşetin hüküm sürdüğü bir ortamda, Milâdi 571 yılında, 12 Rebiülevvel (20 Nisan) Pazartesi gecesi sabaha karşı Mekke’de ‘insanlığa bir rahmet olarak’ dünyaya gelmesi münasebetiyle idrak edilen bir kandildir.

Hz. Peygamber’i sevmek ve onu örnek almak demek; onun, insanlığın huzuru ve kalıcı mutluluğu için yaptığı çağrıyı günümüze taşıyarak hayatımıza yansıtmak, davranışlarımızı onun örnek ahlâkına, emir ve tavsiyelerine göre şekillendirebilmek demektir. Gönüllerimizin müstesna bir coşku yaşadığı bu mübarek gecede, Efendimizin kutlu yolculuğunun anlamını kavramaya, insan olarak vazifelerimizi yerine getirmeye çalışarak, bu gece vesilesiyle, insanları birbirine yaklaştıracak, sevgi ve kardeşlik iklimini sağlayacak tavırlar sergilemeye özen göstermeliyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle; Tüm İslam aleminin Mevlid Kandili’ni tebrik ediyor, bu mübarek ve anlamlı gecenin, İlçemize, Ülkemize ve tüm insanlığa hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here