Kamu Çalışanları Politikasına Eleştiri

0
50

Muratoğlu; “Sözleşmeli Çalışanlar Bir An Önce Kadroya Geçirilmeli”

Hükümetin kamu çalışanlarıyla ilgili politikalarını eleştiren Türk Büro-Sen Hatay Şube Başkanı Uğur Muratoğlu, “151 bin 4/B’li ve 45 bin 4/C’li çalışanın tamamı kadroya geçirilmeli” dedi.

Hükümetin kamu çalışanlarıyla ilgili politikalarındaki istikrarsızlık devam ettiğini öne süren Muratoğlu; “Bugün gelinen süreçte, sözleşmeli personel çalıştırılması uygulamasının mucidi olan hükümetin, yıllardır kamuya doldurduğu sözleşmeli personeli kadroya geçirmesi, yaptığı hatayı kabul ettiğinin en açık göstergesidir. Ancak bu noktada, siyasi iradenin büyük bir ikilem içinde olduğunu görüyoruz” şeklinde konuştu.

Türk Büro-Sen ve Türkiye Kamu-Sen olarak, sözleşmeli personel istihdamının yoğunlaştırılmasının oluşturduğu tehlikeleri her fırsatta kamuoyunun gündeme taşıdıklarını da hatırlatan Muratoğlu; “Hükümet, sözleşmeli belediye çalışanlarını kadroya geçirmek için daha fazla beklememeli, bu mağduriyeti bir an önce sonlandırmalıdır. Belediye çalışanlarımız da neden kadroya geçirilmek için iki yıl beklemek zorunda kaldıklarını, neden diğer sözleşmeli personelle birlikte kadroya geçirilmediklerini mutlaka sorgulamalıdır.

Gelinen nokta, belediyelerde çalışan sözleşmeli personel açısından olumlu olmakla birlikte yetersiz ve eksiktir. Dört gözle kadro bekleyen diğer sözleşmeli personel unutulmamalıdır. Sorunun parça parça ve yeni mağdurlar yaratarak değil, istisnasız tüm sözleşmelilerin kadroya alınıp, sözleşmeli personel çalıştırılması uygulamasına son verilmek suretiyle, yüz binlerce çalışanın sorunlarının kalıcı olarak çözülmesini istiyoruz. Kadroya geçirilmeyen 151 bin sözleşmeli çalışan ve kararnamenin çıkartılmasının ardından, istihdam edilen sözleşmeli personeller ve 4/C kadrosunda çalışanlar da bir an evvel kadroya alınmalıdır” diye konuştu.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here