Kafası Kıyak Futbol (5)

0
59

Değerli okurlarım, konuyla ilgili bazı şeyler söyledim ya özünü bilerek ve isteyerek en sona bıraktım. En azından bir süre unutulmasın, belleklerde kalsın diye. Öyle konular vardır ki, parçalara ayırırsanız hem anlam zaafına uğrar ve hem de bazılarının kafasına “Dank” etmez, etmeyebilir. Bunlar benim zirve yapan endişelerim.

Güzel bir film izlersin mest olursun. Sevgilini görürsün sol tarafın arşa çıkar. İmtihanı kazanırsın, ayakların yerden kesilir. İki duble patlatırsın kafan kıyak olur.

Bunların hepsi doğru da “Kafası kıyak futbol” ne demektir sizce? Dünyayı tozpembe gören, gözünü budaktan sakınmayan, nohut, kömürle işi olmayan, ayakkabı kutularıyla uğraşmayan, para kasaları olmayan, yattığı yerde gol atıp, şampiyon olan… Bence kafası kıyak futbol budur…

Kasımpaşalı bir dostum var, Allah yalandan riyakârlıktan başka bir şey nasip etmemiş. Ama delikanlılık denilince en önde gideni yani ilk sırayı kimselere vermeyenlerden… Yeni bir ev yaptırmış şimdi orada oturuyor.

Bir defasında, selamsız sabahsız, hatır gönül sormadan, nohut kömür lazım mı demeden, mikrofon elinde aynen şunları söylemişti: “Kafası kıyak gençlik istemiyoruz…” Aynen böyle söylemişti.

Kafası kıyak GEZİ’nenlerden şikâyetçi olmalı diye düşünüyorum. Ezilmiş ne idüğü belirsiz hale gelmiş bir pet şişesi için dünyayı ayağa kaldıran, bir imamın aile düzenini bozan, “bira içmek ahlaksızlıktır” diyerek mangalda kül bırakmayan bu zavallı arkadaşıma GEZİ’nenler gerekli cevabı vermişti. Bu arkadaşım şu anda en tepede olduğundan olaylara daha mantıklı, daha bir ılımlı bakar diye düşünenlerdenim.

Bira içip ahlaksız olmaya gerek yok. Kafası kıyak olmakta güzel bir şey sayılmaz. Üzüm, kavun, karpuz yemekte yarar var. Çünkü onların içinde de alkol bulunmakta. Onları da birbirine karıştırmakta doğru değil. Aksi tesir yapar. Ancak, dikkatlice Avrupa’ya şöyle bir göz atalım…

Kafası kıyak olmayan gençlik var mı? Hepsinin kafası iyi… Örneğin, kafası kıyak Hollanda milli takımı, bizim kafası ayık milli takımımızı acımadan bir solukta kupanın dışına itmediler mi? İngiliz gençlerinin kafası kıyak, Fransızların ezelden beri kafası kıyak, Almanlar bira içip ahlaksız oluyorlar, geriye kimler kaldı? Danimarka, İsveç, Norveç, Belçika, İtalya bunarın tümden kafaları kıyak… Polonya kural dışında kalıyor. Çünkü onlar votkacı… Saydığım bu ülkelerin gençleri bizimkilere nal toplatıyorlar. Ya şampiyonlar ya da rekortmen! Bildiğiniz gibi hepsinin kafası “KIYAK” da ondan!

Bakara-Makara ve ‘Bu milletin A… Ko…z’ diyenler de bizim nal toplayanlardan! Dört avradı olanlar da kravatı beline bağlayanlar da onlardan. Spora siyaseti karıştırmak, “kına yaksın” demeler… Bunlar nasıl sözler? Aklı başında olanlar böyle şeyler yapar mı hiç?

Mutlu olun, mutlu kalın… SAYGILARIMLA

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here