Kaçakçılara Büyük Darbe

0
40

kaçak operasyonu3Akaryakıt kaçakçılığının sıkça yapıldığı Beşaslan Mahallesi’ne gerçekleştirilen operasyonla kaçakçılık şebekesi çökertildi.

Konu hakkında ayrıntılı bilgiler veren Hatay Valisi Ercan Topaca, Reyhanlı ilçesine bağlı Beşaslan Mahallesi’nde bin 153 güvenlik gücü ile gerçekleştirilen operasyonu anlatarak, ilde her türlü kaçakçılık faaliyetlerine izin vermeyeceklerini söyledi.

Kent genelinde yasadışı faaliyetlerin olmaması için çalıştıklarını aktaran Vali Topaca; “Hatay ilinde sınırlarımızda bu tür yasadışı faaliyetler olmasın istiyoruz. Gerek mallar gerekse insan, devletimizin koyduğu kurallar dışında girmesin, çıkmasın. Yasalarımıza uygun şekilde insan ve mal giriş çıkışları kurallara, yasalara uygun olsun düşüncesiyle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sabah 5 civarında operasyon için faaliyete başlanıldı. 658 jandarma, 245 polis ve 250 2. Hudut Alayı’mıza bağlı askerimizin katılımıyla toplam bin 153 personel ve çok sayıda aracın aralarında zırhlı araçlarında katılımıyla operasyona başladı. Her türlü tedbiri alarak operasyona başladık. Şüpheli olan ve takip edilen 19 eve girildi. Arama yapıldı. Toplam 37 kişi gözaltına alındı. Ayrıca kaçakçılık faaliyetlerinde kullanılan 20 araca el konuldu. 12 bin 840 metre boru iki ayrı bölgede imha edildi” dedi.

Kaçakçılık faaliyetlerinin yapılışı hakkında da ayrıntılı bilgi veren Vali Topaca; “Bu sistem şöyle çalışıyor. Köstebek dediğimiz yatay sondaj makineleri ile Suriye tarafından, yerin altından borular bizim sınırımıza doğru sınırda bulunan köylere doğru döşenmek suretiyle ki, 12 bin 840 metre yani 12 kilometre boru döşenmiş değişik yerlerde. Karşı taraftan bu döşenen borular yoluyla akaryakıt basılmak suretiyle, bizim sınırlarımızda içeride ki bunun önemli bir kısmı da aslında askeri yasak bölgeler içerisinde kalmaktadır. Buraya akaryakıt basılarak, buradan da tankerlere, bidonlara değişik depolama araçlarına alınmak suretiyle piyasaya sürülüyordu. Bunun önüne geçecek, kökten çözecek bir yöntem olarak bu hatların tamamını bugün imha ettik. Borulardaki akaryakıtlar yandı, döküldü. Ayrıca 9 bin 235 litre çeşitli yerlere depolanmış akaryakıta el konuldu. Burada akaryakıt kaçakçılığı yapılan sistem yok edildi. Beşaslan köyünde o yapı çökertildi. Bu arada evlerde yapılan aramada 15 ruhsatsız av tüfeği, 1 adet 9 milimetre çapında ruhsatsız makineli tabanca, 1 adet kuru sıkı tabanca, 2 telsiz ve çok sayıda mühimmat ele geçirildi” şeklinde konuştu.

Hatay genelinde hiçbir şekilde kaçakçılığa göz yummayacaklarını da sözlerine ekleyen Vali Topaca; “Herkes yasal sınırlar içerisine çekilmek durumundadır. Yasa dışı bir işlem yapan akaryakıt kaçakçılığı dahil her türlü kaçakçılıkta devletimizin güvenlik kuvvetlerini karşısında bulacaktır” dedi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here