“Jandarma IŞİD Militanlarına Geçiş Kolaylığı Sağlıyor!”

0
269

ışid için köy boşaltmakÇandır Köyü Muhtarından Çarpıcı İddialar!

Suriye sınırına sıfır noktasında bulunan Yayladağı ilçesine bağlı 74 haneli Çandır Köyü Muhtarı Şakir Altaş, jandarmanın IŞİD militanlarına geçiş kolaylığı sağladığını öne sürdü. Muhtar ayrıca IŞİD militanlarının köy-köy dolaşıp kafa kesme görüntülerini halka izlettiklerini söyledi.

Cumhuriyet’ten Meltem Yılmaz’a konuşan Çandır Köyü Muhtarı Şakir Altaş, köylerinin hemen karşısında, Suriye tarafındaki Keseb Köyü ile geçmişten bu yana ilişkilerinin her zaman çok iyi olduğunu anlatarak; “Ermenilerin yaşadığı bir köydür burası. İlişkilerimiz o kadar iyiydi ki, onlar düğünlerinde çalgı çalar biz kendi tarafımızda oynardık. Bize yer-yer kaçak da olsa hediye gönderirlerdi” dedi.

Her şeyi Çıplak Gözle İzliyorduk!

Bir sabah silah sesleriyle uyandıklarını ve inanılmaz şeyler gördüklerini de anlatan Muhtar Altaş; “21 Mart sabahı saat 05.30 sularında silah sesleriyle uyandık. Evlerimizden dışarı fırladığımızda insanları katletmek için yanıp tutuşan sakallı, silahlı insanların bizim sınırımızdan Suriye istikametine doğru ilerlediğini gördük. Her şeyi çıplak gözle, naklen izliyorduk.

İlerleyen saatlerde de 4 araçlık konvoy halinde sınıra geldiler. Jandarma yollarını kesti. Birkaç dakikalık görüşmenin ardından, arabadan silahlı biri çıktı, elindeki telsizle bir görüşme yaptı. 10 dakika sonra da jandarmaya haber geldi, sınırı açtılar. Sınırın açılmasıyla birlikte silahlı kişiler Keseb köyüne gitti. Keseb’te karakolun basıldığı, askerlerin katledildiği, bayrağın indirildiğini an be an izliyorduk. İnsanlar öldürülüyordu. Teröristlerin Allahu Ekber nidaları eşliğinde, kurşun yiyen hayvanların dahi böğürmelerini duyuyorduk. Büyük bir vahşet yaşanıyordu.

Olayın ertesi günü yine silahlı ve sakallı kişilerin bulunduğu araçlar sınıra dayandı. Bu kez araçlarda mühimmat ve erzak vardı, sevkiyatının yapıldığını gözlerimizle gördük. O tarihten sonra da ne tel örgü kaldı sınırda ne de asker. Bu süreçte köyümüze 4 tane bomba düştü, şans eseri ölen olmadı” ifadelerini kullandı.

Muhtar Altaş ayrıca, o günlerde bu sakallı ve silahlı kişilerin IŞİD militanı olduğunu bilmediklerini, rehine olayından sonra IŞİD olduklarını öğrendiklerini belirtti.

Köyü Boşaltın Uyarısı

Çatışmalar sırasında camiden ‘dışarı çıkılmaması’ anonsu yapıldığını, bir süre sonra da Kaymakam ve beraberindeki polis güçlerinin, kendilerine ‘köyün boşaltılması gerektiğini’ söylediklerini de anlatan Muhtar Altaş; “Bunu asla kabul etmedik, etmeyeceğiz. Bizim canımız, malımız, evimiz, barkımız, tüm hayatımız o köy. Neden boşaltacakmışız” dedi.

Suriye tarafından geri dönen teröristlerin, orada çektikleri kafa kesme videolarını köy halkına izlettiğini anlatan Muhtar Altaş; “Yalnızca bizim köy değil, çevre köylerin hepsini gezmişler, içi kesik kafa dolu bir kovanın videosunu köylülere izletmiş, gözdağı vermişler” diye konuştu.

Muhtar Altaş, köylerinde okul, yol ve temiz su olmadığını, buna karşılık köyün üzerindeki 1750 rakımlı Kel Dağı’na yapımı devam eden üs için tüm olanaklar olduğunu söyleyerek; “Kel Dağı’na yol da yapıldı temiz su da çekildi. Savaş için olağanüstü bir hazırlık var. Hiçbir imkan esirgenmiyor” şeklinde konuştu.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here