İSTE’de “Evlilik Öncesi Eğitim Programı” Düzenlendi

0
156

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) ve Aile sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliği ile düzenlenen, Evlilik Öncesi Eğiticisi Psikolog Gülşen Saygılı’nın konuşmacı olarak katıldığı “Evlilik Öncesi Eğitim Programı” büyük beğeni topladı.

Kurulduğu günden bu yana toplumsal sorunlara ışık tutulması adına, kurumlar arası işbirliği yaparak öğrencilerine desteğini sürdüren İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE),  Sosyal Sorumluluk Projesi programı kapsamında öğrencilerini evlilik öncesinde yapılması gerekenler konusunda bilgilendirdi. İSTE Merkez Kampus, Barbaros Hayrettin Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Sunumunda, ‘Sağlıklı bir evlilik için ne yapılmalı? Evlilik çatışmasına sebep olan faktörler ve çözüm yolları? Hayat arkadaşımı nasıl seçebilirim?’ vb. gibi konularda öğrencileri bilgilendiren Psikolog Gülşen Saygılı; “Sağlıklı toplumun temelini sağlıklı aile oluşturur. Sağlıklı aile ise gücünü sağlıklı bir karı-koca ilişkisinden alır” dedi.

Mutlu Olmak Çaba İster

Sağlıklı evlilik ilişkisinin, bireylerin ruhsal ve fiziksel sağlıkları üzerinde olumlu etkiler yaratan bir güce sahip olduğunu belirten Saygılı; “Hayatta her şey gibi mutlu olmak ta çaba ister. Mutluluk kişilerin birbirleriyle sağlıklı ve doyurucu etkileşimler kurmaları sonucunda vardıkları bir noktadır. Stres yüklü bir karı-koca ilişkisi, ailenin tüm bireylerinde doğrudan stres yaratır” dedi.

Sağlıklı İletişim Tüm Sorunları Çözer

İletişimin, her türlü karşılıklı ilişkinin temel faktörü olduğunu belirten Eğitimci Psikolog Saygılı; “İletişim denince pek çok kişinin aklına karşılıklı konuşma ve diyaloglar gelmektedir. Oysa iletişim, ne söylendiği, nasıl söylendiği, niçin söylendiği, ne zaman söylendiği, hatta ne söylenmediğidir. İletişim ağızdan çıkanlar kadar bir şeyi söylerken ki; yüz ifadesinin, jest ve mimiklerin, bedenin duruşunun, ses tonunun ve o andaki duygunun ne olduğudur. Sağlıklı bir ilişki ancak sağlıklı bir iletişim kurulmasıyla oluşacaktır” dedi.

Eş Seçimi Rasgele Bir Süreç Değildir

Kişinin evlenmeye karar vermesi ve eşini seçmesinin, hayatında aldığı en önemli kararlardan biri olduğunu belirten Saygılı; “Eş seçimi öyle acelece verilebilecek bir karar değildir. Evlenmek için verilen karar; kişinin bundan sonraki hayatını kiminle ve nasıl geçireceğini, kişiyi bekleyen yeni sorumlulukları, çocuklarının geleceğini ve ailenin bütün olarak nasıl bir hayatı ortaya koyacağını belirler. Eşinizi tanımadan önce kendinizi tanımalı ne istediğinizi bilmeli, sonra eşinizi seçmelisiniz” dedi.

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, katılımlarından ve sunumlarından dolayı Evlilik Öncesi Eğiticisi Psikolog Gülşen Saygılı’ya ve programın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Etkinliğin sonunda, İSTE Sosyal Sorumluluk Projeleri Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Mehmet Naz, günün anısına Psikolog Gülşen Saygılı’ya teşekkür ederek katılım sertifikası ve hediye takdim etti.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here