İskenderun’un Kurtuluşunun 79’uncu Yılı!

0
387

Kaymakam Soytürk; “Bu Anlamlı Tarihi Gün Bize Özgürlük ve Bağımsızlık Getirmiştir”

Türk Askerinin İskenderun’a girişinin 79. yıldönümü yarın kutlanacak. 5 Temmuz “İskenderun’un Kurtuluş Bayramı’nın 79’uncu Yıldönümü” çeşitli etkinliklerle kutlanacak. 5 Temmuz İskenderun’un Kurtuluş Bayramı’nı İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk ve İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil de birer mesajla kutladı.

İskenderun’un düşman işgalinden kurtuluşunun 79. yıldönümünü büyük bir sevinç ve gurur içinde karşıladıklarını kaydeden İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk; “Kahraman Türk askerinin 5 Temmuz 1938 tarihinde İskenderun’a girişinin ve bağımsızlık mücadelemizin zaferle taçlandırılmasının 79. Yıldönümünü idrak ettiğimiz şu günlerde ulusal onurumuzu,  milli birlik ve beraberliğimizi korumanın sevinç ve gururunu hep birlikte gönülden yaşıyoruz” dedi.

Kurtuluş günlerinin, şevk ve heyecanlarımızın yenilendiği günler olmasının yanı sıra, tarihin gizli kalmış sahifelerinin de bilimsel çalışmalarla gün ışığına çıkarılma günleri olduğunu önemle vurgulayan Kaymakam Soytürk; “Çok değerli halkımızın özgüveninin eseri olan, azmin, gayretin, fedakârlığın, vatanperverliğin ve cesaretin bir işaretini sunan, bizi biz yapan milli ve manevi değerlerin neler yapabileceğini, en umutsuz anda yaşlısı, genci, kadını ve erkeği ile bütünleşerek mazlum ve mağdur fakat bir o kadar da asil bir millet olarak; dini, imanı, namusu, vatanı ve tarihi uğruna neleri göğüsleyebildiğimizin en önemli bir timsali olarak tarihe altın harflerle işlediğimiz bu kutlu günü sevinç ve coşkuyla idrak ederken, göğsümüzü kabartan aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimiz sayesinde bu kutlu günün maneviyatını yüreğimizde dolu dolu yaşıyoruz. 

5 Temmuz 1938 tarihi İskenderun’un Emperyalist İşgalden Kurtuluşunun ve Hatay halkının Kuva-yi Milliye  ruhuyla başlattığı haklı ve onurlu Hatay Davasını zaferle sonuçlandırdığı tarihsel sürecin önemli bir aşamasıdır. Bu anlamlı tarihi gün bize özgürlük ve bağımsızlık getirmiştir. Kaderimizi birleştirdiğimiz çağdaş, laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin yolunda aydınlık bir geleceğin önünü açmıştır. Bugün bizlere düşen görev ise; Canları pahasına bize bu toprakları vatan yapan ecdadımızın emaneti olarak, ülkemizi ve şehrimizi daha kalkınmış, daha çağdaş ve daha mutlu yarınlara ulaştırmaktır. İskenderun her zaman olduğu gibi bundan sonrada geçmişten aldığı bu güçle yarınlara umutla bakmaya devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, Şanlı bayrağımızın dalgalandığı her karış toprak için bu bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin bedelini canlarıyla ödeyen Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, vatanın birlik ve bütünlüğü uğruna canlarını veren aziz şehit ve kahraman gazilerimizi, şanlı ordumuzu minnet, şükran ve rahmetle anarken, tüm halkımızın şanlı tarihimize altın harflerle yazılan bu anlamlı kurtuluş gününü en kalbi duygularımla kutlar, saygı ve selamlarımı sunarım” dedi.

 Başkan Dingil;  ‘Kurtuluş Bayramımız Kutlu Olsun”

İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil ise mesajında, 5 Temmuz 1938 tarihinin, İskenderun’un emperyalist işgalden kurtuluşunun ve Hatay halkının Kuva-yi Milliye ruhuyla başlattığı haklı ve onurlu Hatay Davasını zaferle sonuçlandırdığı tarihsel sürecin önemli bir aşaması olduğunu vurguladı.

Hatay Davasının, Büyük Önderin istediği istikamette sonuçlandığını hatırlatan Başkan Dingil; “Kurtuluş Bayramımızın 79. yıldönümünü, 5 Temmuz 1938 gününde olduğu gibi bugünde gururla, sevinçle ve coşkuyla kutluyoruz. Bu anlamlı tarihi gün, Hatay Davasını, Hatay halkının milli iradesinin doğrultusunda sonuçlandığı tarihsel sürecin en önemli aşamasıdır. Albay Şükrü Kanadlı komutasındaki ordumuz Fransız işgali altındaki İskenderun’a 5 Temmuz 1938’de girmiş, bir kurtuluş sevinci ve coşkusu yaratarak Hatay Davasını beklenen ve özlenen çözümüne büyük ölçüde yaklaştırmıştır.

Atalarımızın, değerli büyüklerimizin mücadelesi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün desteği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin diplomasi hamlesi, Hatay Davasını büyük önderin istediği bir istikamette sonuçlandırmıştır. Kurutuluş Bayramımızın 79. yıldönümünde, Yurtta Barış Dünyada Barış şiarıyla bütün dünyaya seslenen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, Albay Şükrü Kanadlı’yı, kahraman ordumuzu ve Hatay davasında canlarını feda eden şehitlerimizi şükranla, sevgiyle ve saygıyla anıyoruz” dedi. (Haber: İlyas Edip TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here