“İskenderun Körfezinde İkinci Büyükşehri Oluşturabiliriz”

0
89

mehmet yurtman3Yurtman Muhtarlarla Bir Araya Geldi…

Karayılan Belediye Başkanı ve MHP İskenderun Belediye Başkan Aday Adayı Mehmet Yurtman, İskenderun’da görev yapan köy ve mahalle muhtarlarıyla akşam yemeğinde bir araya geldi.

Ontur Otel’de gerçekleşen akşam yemeğine birçok muhtar eş ve çocuklarıyla birlikte katıldı. Karayılan Belediye Başkanı ve MHP İskenderun Belediye Başkan Aday Adayı Mehmet Yurtman,  bir belediye başkanı olarak muhtarların üzerinde hiç yük bırakmadıklarını belirterek, İskenderun Belediye Başkanı olduğu takdirde, yine aynı hassasiyetle muhtarlarla omuz omuza çalışacağının sözünü verdi.

İskenderun’da birçok konuda ciddi sıkıntılar gördüğünü belirten Yurtman, bu sıkıntıların çözümü için muhtarlarla el birliği yapılacağına vurgu yaptı. Yurtman konuşmasının devamında, bir süredir gündeminde olan Hatay’da ikinci bir büyükşehir projesini bu kez de muhtarlarla paylaştı. Arsuz’un İskenderun’dan ayrılmasını içine sindiremediğine vurgu yapan Yurtman, Arsuz’dan Erzin’e kadar olan bölgenin, kentsel dönüşüm, yatırımların sağlayacağı gelişmeyle artacak nüfusla birlikte Hatay’da ikinci bir büyükşehir kurulması hususunda çaba göstereceklerinin altını çizdi.

Kentsel dönüşümle birlikte İskenderun Körfezi nüfusunun Erzin’e kadar alanda 750 bine ulaşmasıyla ikinci bir büyükşehir belediyeliği olmanın mümkün olduğuna dikkat çeken Yurtman; “İskenderun 200 bin nüfuslu bir şehir olarak kalmasaydı, büyükşehir oluşumundan bu kadar etkilenmezdi. İskenderun il olma hayalini kaybetmemeliydi.  İskenderun’un nüfusunun gelişmeye paralel 500 binlere ulaşacağını tahmin ediyoruz. Körfezimizde doğacak gelişmelerde en büyük payı İskenderun’un alacağını düşünüyoruz. Bunu yapmaya da kararlıyız.

mehmet yurtman4

Tepe mahallelerdeki olumsuzluklar ortadan kaldırılırsa,  konutların değerinin sahildeki konutların değerine ulaşmasıyla birlikte, en güzel yaşam koşullarıyla nüfus artışının istediğimiz düzeye gelmesini bekliyoruz. Bununla birlikte ikinci bir büyükşehir hayalinin İskenderun Körfezi’nde oluşması için de elimizden geleni yapacağız. Bunlar abartılı şeyler değil. Çünkü şehir kendi içindeki değerleri kendine harcadığı zaman, o değerler o şehri çok ileriye götürür” diye konuştu.

Kentsel dönüşüm bunlardan bir tanesi. Arsuz’un İskenderun’da ayrılmasını içine sindiremediğini belirten Yurtman; “Arsuz’un ayrılmasıyla birlikte turizm İskenderun için bitti gibi görünüyor ama hiç bahsedilmeyen bir yayla turizmi bizi bekliyor. İskenderun ve Arsuz iç içe girmiş iki kardeş ilçe olarak birlikte büyüyecektir. Deniz turizmi ve yayla turizmiyle birlikte büyük bir sinerji oluşacaktır. İskenderun’u Arsuz’dan, Arsuz’u da İskenderun’dan ayırmak mümkün değil. İkisini bir arada düşünmek çok önemli. Önümüzde bir yayla turizmi, bakir olarak keşfedilmeyi bekliyor. İskenderun böyle bir güzelliği çok ileriye taşıyacaktır” dedi.

Yemek sonrasında Karayılan Belediye Başkanı Mehmet Yurtman günün anısına, mahalle muhtarlarına üzerinde 40 yıl hatırlanmak dileğiyle yazılı fincan takımı hediye etti.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here